Állampusztán, Pálhalmán, Sopronkőhidán és Szegeden 110, Tökölön 220, Baracskán, Veszprémben 330, Kiskunhalason, Tiszalökön 440, Miskolcon 550 fő fogvatartott befogadására alkalmasak azok az új intézeti épületszárnyak, melyeket 2020. július 13-án a Veszprém Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetben adott át Varga Judit igazságügyi miniszter. Tíz büntetés-végrehajtási intézetben összesen 2750 új férőhelyet alakítottak ki.
A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága közleményben tudatta a jó hírt: az elkészült beruházások a büntetés-végrehajtási intézetek telítettségét - várhatóan 2020 szeptemberében - száz százalék alá csökkentik. A fogvatartottak elhelyezésére szolgáló alapterület összesen 25.950 négyzetméterrel bővült. A beépített acélszerkezetet tömege 510 tonna, a kialakított gipszkarton falak területe 18 ezer négyzetméter, a telepített csővezetékek hossza 29 ezer folyóméter, az épületek tetejét 28 ezer négyzetéternyi trapézlemez tető fedi. A klímaberendezések száma 941 darab. Az új körletek mindegyike rendelkezik fürdő-, foglalkoztató- és egészségügyi helyiségekkel, személyzeti irodákkal. A zárkák három, illetve hat fő befogadására alkalmasak, a háromfős zárkák alapterülete 12,5 négyzetméter, a hatfős zárkáké 25,5 négyzetméter.
A férőhelybővítés új munkahelyeket teremtett, a büntetés-végrehajtás az álláskeresőknek biztos megélhetést és előremenetelt biztosít - áll a BVOP tájkoztatójában.
A férőhelybővítés évek óta napirenden van, hiszen Európa tíz legzsúfoltabb börtönei között ott vannak a magyar fegyintézetek is. Az Európa Tanács börtönstatisztikája 47 európai ország 50 büntetésvégrehajtási-rendszer adataira támaszkodik, s ebből kiderül: tavaly január 31-én 1 millió 540 ezer 484 fogvatartott volt összesen ezekben az államokban. A fogvatartottak egyharmada orosz börtöökben ült. A jelentés szerint Európában 100 ezer lakosra 106 fogvatartott jutott, akiknek 22 százaléka még nem volt jogerősen elítélve. Oroszországon kívül sokan vannak még börtönökben Törökországban (269.806 személy), őket követik a brit (91.724), majd a lengyel (72.204) adatok.
Magyarország esetében 16.560 fogvatartottról számol be a jelentés.
Az európai börtönök átlagos telítettsége 89,5 százalék, azaz ennyi fogvatartott jut száz helyre. Tíz országban azonban különösen súlyos a zsúfoltság, ezek közé tartozik Magyarország is: az élen Törökország áll 122 százalékkal, őket követik a belgák, az olaszok és a franciák, majd ötödik helyen a magyar büntetés-végrehajtás, 114 százalékos túlzsúfoltsággal, amely ugyanakkor néhány százalékos javulás a korábbi évek adataihoz képest.
Ezen a statisztikán javítanak az új épületszárnyak, elviselhetőbbé, de mindenesetre emberibbé téve a fogvatartás körülményeit.
,