Tudjuk, hogy egy város fejlettségi szintjét, élhetőségét csak áttételesen határozza meg az iparűzési adó, ugyanakkor mégiscsak fontos mutatóról van szó.
Ez a bevételi forrás ugyanis egyenesen arányos a település gazdasági potenciáljával és pénzügyi lehetőségeivel is. Az iparűzési adó helyben marad (már amit nem visz el az úgynevezett szolidaritási adó*), szabadon elkölthető pénzt jelent az önkormányzatoknak, emellett – és ez legalább ennyire fontos -, minél több folyik be belőle, annál kisebb a kiszolgáltatottság. Legalábbis elméletileg.
A nagyobb nyugat-dunántúli városok helyi iparűzési adó (HIPA) bevételeivel egy évvel ezelőtt foglalkoztunk , és azt állapítottuk meg, hogy 2022-ben – nem nagy meglepetésre – Győr város kasszájába folyt be a legtöbb - közel 22 milliárd forintnyi – pénz, aztán jócskán lemaradva Szombathely és Veszprém következett. Zalaegerszeg nem igazolta a gazdasági hírekből következő várakozásokat, Sopron pedig még hozzá képest is alulteljesített.
Most ismét előszedtük az öt város költségvetéseit, és nemcsak azt néztük meg, hogy hogyan sikerült a 2023-as folytatás, de azt is, hogy milyen számokkal kalkulálnak az önkormányzatok az idei évre.
2023-ban mind az öt városban emelkedtek az iparűzési adó bevételek. Zalaegerszegen első pillantásra továbbra sem látványos a növekedés, viszont Veszprém meghökkentően nagyot ugrott előre , amiben minden bizonnyal szerepet játszik az európai kulturális fővárosi rang is. Erre utal, hogy 2024-re már óvatosabban kalkulálnak.
Szombathely 28 százalékos (1,6 milliárd forintos) növekedést produkált egy év alatt , ami jól hangzik, csakhogy közben ebből közel 20 százalékot elvitt az infláció, ráadásul elbizonytalanodást jelez , hogy idénre már kevesebb ilyen jellegű bevétellel számol a város.
Sopronnak jól sikerült 2023 , év közben is felfelé módosították a számokat, hogy aztán 2024-re már kifogyjon a lendület . Ellentétben Győrrel, amely további robosztus iparűzési adó bevétel növekedéssel számol .
Zalaegerszegre érdemes visszatérni még egy mondat erejéig, merthogy könnyen lehet, az állami nagyberuházások most kezdik éreztetni hatásukat . A város Győrhöz hasonlóan optimista, az idei évre egymilliárdos emelkedéssel számol.
Ha azonos nevezőre hozzuk, azaz egy főre számoljuk ki a 2023-as iparűzési adó bevételeket, akkor az a meglepő szám jön ki, hogy 2023-ban Veszprémben az egy főre eső iparűzési adó bevétel meghaladta Győrét .
Merthogy Veszprémben ez a szám 234 ezer forint volt, míg Győrben 181 ezer.
A várakozások szerint 2024-ben Zalaegerszeg már nagyon megközelítheti Szombathelyt , miközben teljesen más pályán mozog Sopron, amely nem annyira a reálgazdaságból, mint a határmenti elhelyezkedéséből él, ennek minden előnyével és hátrányával. De az egy másik történet.
* A zárójeles rész a cikk megjelenése után került a cikkbe.