"Ennél nem mehetnek tovább" - áll elénk a készenlétis rendőr a vitnyédi Csermajornál. Hárman vannak, a láthatóan frissen épült kerítés kapuját őrzik. A kerítés a fák körül kanyarog, és éppen két részre osztja a majort.
A rendőrök nem válaszolnak a kérdéseinkre, pedig szeretnénk megtudni, mi az igazság abból, hogy itt éppen menekülttábor épül.
Mi is onnan tudtuk meg, hogy a megyei napilap, a kisalföld.hu írta néhány napja: az egykori csermajori tejipari szakközépiskola területén menekülttábort alakítanak ki, és már a területrendezés is megkezdődött.
Korábban ukrán menekültek éltek a majorban
Csermajort nem is olyan egyszerű megtalálni, a rossz állapotú, kanyargós út egyszer csak kiegyenesedik, a kerítés kapuja már nincs a helyén. Régi családi ház áll az út szélén, a kertben kacsák hápognak. Idősebb nő jön ki, amikor meglát minket, integet, hogy várjuk meg.
Matildnak hívják, és biztos benne, hogy menekülttábor épül a major hátsó részén. Nem örül neki, eddig ukrán menekültek voltak ott, azokról sincs jó véleménye. "Volt, amelyik átmászott a kerítésen, és azt nézte, mit tudna ellopni" - mondja.
Fél az idegenektől, és bántja, hogy senki sem kérdezte meg sem őt, sem a falubelieket. 'Nem tudom mi lesz, de nem lesz ennek jó vége" - mondja, majd visszamegy a házba.
A rendőrök hagyják, hogy nézelődjünk
Gyalog megyünk tovább, a távolban látszik két rendőrautó, nagy a terület, kétoldalt, jó száz méterre a major régi épületei állnak, még egy birkanyáj is legelészik arrébb.
A rendőrautóknál tovább nem mehetünk, elég nagy a forgalom a kapuban, a rendőrök minden autót megállítanak. Tizenéves srác érkezik bentről gyalog, két becsomagolt autógumit cipel. A rendőrök megállítják, de aztán továbbengedik, bent a fák között középkorú nőket és férfiakat látunk.
Sehol egy tábla vagy jelzés, ami tájékoztatna arról, mi történik a kerítés mögött, mi épül a major hátsó részén.
Az új kerítés mellett további kerítéselemek fekszenek a fűben, látszik, hogy nagy munka folyik arrébb.
A polgármester Magyarország uniós büntetését említette
A megyei lap cikkét Vitnyéd polgármestere, Szalai Csaba is megosztotta a falu zárt Facebook-csoportjában. Azt írta, nincs biztos információja, ő is annyit hallott, hogy a belső részen zárt, katonaság által őrzött tábort alakítanak ki három épületből.
A polgármester a posztban utalt arra is, hogy az Európai Bíróság (EUB) úgy döntött, hogy Magyarországnak egy egyszeri, 200 millió eurós (közel 80 milliárd forintos) átalányösszeget és napi 1 millió eurós (400 millió forintos) bírságot kell fizetnie minden egyes nap késedelemért, mert a magyar kormány nem hajlandó menekülteket befogadni.
Közben telefonon sikerült elérnünk Szalai Csabát, azt kértük, fogadjon minket pár percre, hogy beszélhessünk a menekülttábor terveiről. A polgármester viszont kijelentette, hogy nincs a faluban, ma már nem is lesz, és az említett ügyben nem nyilatkozhat. Annyit elárult, hogy a Csermajor területe korábban is állami tulajdonban volt, az önkormányzatnak nem volt köze hozzá.
Orbán Viktor miniszterelnök éppen a hétvégén, a kötcsei találkozó utáni posztjában erősítette meg, hogy az ország nem fogad be menekülteket. Ez a menekülttábor mégis épül Vitnyéden.
Kérdéseinket egyébként elküldtük a Belügyminisztériumnak és a rendőrségnek, amint választ kapunk, az ügyre visszatérünk.
"Még valaki komolyan megsérül"
Esik az eső, a falu utcái kihaltak. Az egyik vendéglátóhely mögötti teraszon kártyáznak néhányan, ők is biztosra veszik, hogy menekülttábor lesz a majorban. "Ennek a falunak vége van, befellegzett" - mondja egyikük. Ki is fejti, sokan félnek a menekültektől, féltik a házat, családot, gyereket.
"Ne adj isten, még valaki komolyan megsérül" - mondja, a többiek bólogatnak. Azt mondják, van néhány eladó ház a faluban, most biztos, hogy zuhan az áruk, hiszen ki akar ezek után Vitnyédre költözni. "Nekem szerencsém van, három hét múlva elköltözöm" - mondja egy magas férfi, a többiek bólogatnak.
Elköszönünk, a kapuból visszanézek, új partihoz osztják a lapokat a vitnyédi kocsmában.