A kormánytisztviselők sztrájkra készülnek az alacsony bérek és megélhetési gondok miatt. A Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) már januárban jelezte, hogy sok munkavállaló fizetése nem fedezi az alapvető szükségleteket, így az élelmiszereket, gyógyszereket vagy a rezsit. Egyes dolgozóknak már a cipővásárlás is gondot okoz, és van olyan munkatársuk is, aki már „fekete szigetelőszalaggal tekerte körbe a fekete cipőjét, hogy ne hagyja el a talpát” - olvasható az MKKSZ egyik Facebook-posztjában közzétett levélben.
A sztrájkot egyelőre a kormánytisztviselők körében szervezik, de az MKKSZ nyitott az önkormányzati dolgozók bevonására is. Az alacsony fizetések miatt jelentős létszámhiány alakult ki a kormányhivatalokban, ami hosszabb várakozási időket és romló ügyintézési körülményeket eredményez.
Az MKKSZ elnöke, Boros Péterné az Inforádióban elmondta, hogy a területi közigazgatásban dolgozók a legelégedetlenebbek. A nettó 250-350 ezer forintos fizetések mellett a dolgozók túlterheltek, sokan elhagyják a pályát. A szakszervezet szerint elengedhetetlen a béremelés, mivel 2022 óta nem volt fizetésemelés.
Az is kiderült, hogy az MKKSZ próbált tárgyalásokat kezdeményezni a kormánnyal, de eddig nem történt előrelépés. A szakszervezet szerint a fizetések megduplázására lenne szükség, különösen, hogy a kormány vezető politikusai is hangsúlyozták a bérek növelésének fontosságát.
A keresetnövelésből kimaradtak a kormányhivatali dolgozók, ezért sokan csatlakoznának a sztrájkhoz. Az MKKSZ minden jogi előírást betartva tervezi a munkabeszüntetést, és előzetesen felméri a lehetőségeket.
A kormány és a szakszervezetek között korábban született egy megállapodás a jogszerű sztrájkról, ennek keretében fogják szervezni a munkabeszüntetést. A pontos időpontot egyelőre nem hozták nyilvánosságra, de ha nem lesz előrelépés, jelezni fogják.