A kormány jelenlegi költekezése a 2022-es választás előtti pénzosztáshoz képest visszafogottabb, de nem azért, mert kisebb politikai fenyegetést érzékel, hanem mert egyszerűen kevesebb a pénz - mondta Bod Péter Ákos közgazdász a 444.hu-nak adott interjúban. Míg 2021-ben a Fidesz több mint ezermilliárdot osztott szét a költségvetés terhére, most ennek csak a felére van lehetőség.
Az Orbán Viktor által bejelentett kedvezmények – például a kétgyermekes anyák adómentessége – Bod szerint tudatosan fokozatosan kerülnek bevezetésre, hogy kampányeszközként használhassa őket a kormány. A kabinet így folyamatosan hivatkozhat a támogatásokra, és hangsúlyozhatja, hogy hatalmon maradásuk esetén ezek megmaradnak, míg az ellenzék elvenné őket.
A közgazdász úgy látja, hogy az osztogatás a költségvetésben fenntarthatatlan hiányt okoz, ezért a választás után elkerülhetetlenné válik az újratervezés. Egy új kormány számára viszont politikailag és adminisztratívan is nehéz lenne visszavonni a már megígért és részben bevezetett kedvezményeket.
A nyugdíjasoknak szánt áfa-visszatérítés Bod szerint arra utal, hogy a kormány nem tudja tartósan csökkenteni az alapvető élelmiszerek áfáját, mert szüksége van a bevételre, ugyanakkor gesztust akar tenni a nyugdíjas szavazók felé. A nyugdíjasok azonban rendszeresen finanszírozzák az államháztartást az infláció révén, hiszen a kormány tudatosan alultervezi a pénzromlás mértékét, majd év közben „ajándékként” adja oda a kompenzációt.
Bod úgy véli, hogy az utólag bejelentett áfavisszatérítés rögtönzött ötlet lehetett, amit a miniszterelnök akár a beszéd előtti napon találhatott ki, és most az apparátus próbálja megvalósítani.
A közgazdász emlékeztetett, hogy a Fidesz 2022 előtt már próbálkozott egy 2000 milliárd forintos pénzosztással, amely súlyos inflációhoz vezetett, és a kormány arra számított, hogy a nemzetközi helyzet stabilizálódásával majd kezelheti a problémát – ez azonban nem sikerült. Most is hasonló forgatókönyv rajzolódik ki: ha a kormány nem talál új bevételi forrást, a költségvetési hiány jelentősen növekedhet, és 2026 tavaszára a pénzügyi helyzet sokkal rosszabb lehet a hivatalos előrejelzéseknél.
Bod szerint, ha az EU kifogásolja az áfarendszerbe való beavatkozást, az ismét politikai támadási felületet adhat a kormány számára, amely így Brüsszelt teheti felelőssé a problémákért. Végső soron a választás után a következő kormány kerülhet nehéz helyzetbe, amikor kiderül, hogy a költségvetés „elszállt”, és drasztikus megszorításokra lesz szükség.