Komoly aggodalmakat fogalmazott meg két európai jelentéstevő a Magyarországon beterjesztett, „a közélet átláthatóságáról” szóló törvénytervezettel kapcsolatban. Eerik-Niiles Kross és George Papandreou, az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének (PACE) magyarországi monitorozásáért felelős jelentéstevői közös nyilatkozatukban arra figyelmeztettek: a tervezet súlyosan veszélyezteti a civil szervezetek és a független sajtó működését, és sérti az alapvető szabadságjogokat.
A közlemény szerint a törvény „indokolatlan és aránytalan támadás” a magyar állampolgárok egyesülési és véleménynyilvánítási szabadsága ellen, és elfogadása megsértené Magyarország nemzetközi emberi jogi kötelezettségeit.
A két képviselő különösen aggasztónak tartja, hogy a jogszabály alapján homályos indokokra hivatkozva akár bezárásra is kényszeríthetnék az érintett szervezeteket, miközben a jogalkotási javaslat nem tartalmaz elegendő garanciát az önkényes alkalmazás ellen. Azt is hangsúlyozták: a törvény nem hasonlítható az amerikai Külföldi Ügynökök Regisztrációs Törvényéhez, amire gyakran hivatkoznak a javaslat védelmében.
„Szabad, független és plurális média nélkül nincs demokrácia” – figyelmeztettek a képviselők, hozzátéve, hogy egy ilyen súlyos következményekkel járó törvényt nem lehet elfogadni széles körű konzultáció és átfogó szakmai értékelés nélkül.
Ezért arra szólítják fel a magyar Országgyűlést, hogy haladéktalanul függessze fel a törvénytervezet tárgyalását, és kezdeményezzen nyílt, átlátható egyeztetést, amelynek része legyen a Velencei Bizottság hivatalos véleményének kikérése is.