Szombathelyen beszélgetünk, a Vas megyei Tisza Szigetek rendezvénye előtt. Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke eközben az Alföldön gyalogol Nagyvárad felé, a kormány pedig azon dolgozik, hogy jogilag ellehetetlenítse a Tisza Pártot.
Így van, előbb-utóbb mindenki, aki rosszat mer mondani, vagy csak gondolni a kormányról, bele fog esni a büntetőjogi kategóriába.
Van arra valós lehetőség, hogy Magyar Pétert leveszik a politikai palettáról?
Ezekben a napokban mindenkit ez a kérdés érdekel. Ha mártírt csinálnak Magyar Péterből, az sokkal nagyobb gondot jelent nekik, mint ha hagyják, hogy Magyar választást nyerjen. Magyar Péternek két és fél milliós támogatói tábora van, ha a Fidesz levenné őt a palettáról, annak beláthatatlan belpolitikai következményei lennének.
Még az is a lehetőségek között van, hogy Orbán Viktornak menekülnie kellene az országból. Remélem, hogy neki vagy a tanácsadóinak maradt annyi esze, hogy ezt nem lépik meg. Persze, azért próbálkoznak mindenféle hazugsággal, lejáratással, mindennel, csak hogy Magyar Péter ne legyen velük egyenrangú ellenfél a választásokon.
Persze, annyiban jogos a kérdés, hogy a levegőben van, hogy lecsukják Magyar Pétert. Ami igazi oroszos, ázsiai megoldás lenne, lecsukatom, bezárom, eltüntetem. De az is a levegőben van, hogy akkor az eltökélt hívei azt mondják, na, csak azt próbálja meg.
Valóban kapkod a Fidesz? Mert az utóbbi hetek eseményeiből úgy tűnik, nincs igazi stratégiájuk, inkább csak ötletelnek.
Orbán Viktor január elejétől május 10-ig öt olyan kapitális hibát követett el, amit korábban egyszer sem. És egyiket sem követte semmilyen korrekció. Kezdődött azzal, hogy egész februárig Trumpot bálványozta, hogy az ő hivatalba lépésének másnapjától más világ lesz. Hogy onnantól mi haladunk a történelem főutcáján, és a többiek majd hozzánk csatlakoznak, és hogy 24 órán belül béke lesz.
Két hónapig ígérgette, hogy repülőrajtot vesz a gazdaság. És most azt látjuk, hogy az ipari teljesítmény csökken , a GDP csökken, az infláció befagyott, visszaestek a beruházások, az államadósság az egekben. Miről beszélünk? Erre azt találta mondani egy hete, hogy őt az okok nem érdeklik, csak a feladat.
Ilyen hibákat egy miniszterelnök nem követhet el, de közben kommunikációs zseninek tartják magukat. Február végén, az ötéves Covid-évfordulón váratlanul előálltak azzal, hogy ők ketten, Orbán és Szijjártó legyőzték a járványt. Csináltattak magukról egy olyan filmet, aminek egyetlen eredménye az volt, hogy rajtuk röhögött az ország. Ez még talán önmagában nem lett volna elég érdekes, de a Magyar Péterék gyorsan bemutatták, hogy kezelte valójában a kormány a járványt. A több százmilliárdért beszerzett lélegeztető készülékektől, az Európában lakosságarányosan legmagasabb halálozási adatokig.
Ez volt az utóbbi hónapok legnagyobb baklövése.
Az a kérdés, hogy ki kérte őket erre? Ki adta nekik azt a tanácsot, hogy Viktor, álljunk elő, öt év után biztosan úgy emlékeznek az emberek, hogy milyen jól kezeltétek a járványt. De a legnagyobb hiba kétségtelenül a román Simiont támogató beszéd volt. A legrosszabbkor, és a legrosszabb módon akart beleavatkozni a romániai választásokban, miközben az ott élő magyarok döntő többsége tudja, hogy a Simion gyűlöli a magyarokat.
Képes volt egy teljesen másról szóló beszéd közben előállni ezzel, és gyakorlatilag az egész európai sajtó megemlékezett a baklövéséről. Hogy ennyire nem törődik a realitásokkal, azzal sem, hogy kiknek szól és kiknek a nevében beszél. Ez volt az utóbbi hónapok legnagyobb baklövése.
Orbán Viktor sorozatosan követ el olyan hibákat, amelyeket nem javít ki, de közben ezeket a balfogásokat egy mindinkább fenyegetőző, agresszív politikába csomagolják. Kezdték azzal, hogy elveszik a magyar állampolgárságot a kettős állampolgároktól, folytatták a betelepedés, ingatlanvásárlás korlátozásával, folytatják az egyre fenyegetőbb hazaárulózással.
Aztán amit az úgynevezett átvilágítási törvény kapcsán csinálnak, az rendesen kivágta a biztosítékot mindenhol. Ma már azt lehet látni, nincs összefüggő kormányzati politika, rögtönzések vannak, és mindig magasabbra kell licitálni. Ha az egyik durvaság nem jön be, akkor jöhet a másik, majd a harmadik, és így szépen eszkalálódik az egész.
Úgy érti, hogy egyre rosszabb lesz a helyzet?
Igen, egyre rosszabb a helyzet, kifejezetten aggódva nézek a következő 11 hónap elé.
Ön ott volt a Fidesz születésénél. Lehetett látni, hogy mi lesz belőlük?
Nem. Én is csak fokozatosan fogtam gyanút, hogy ezek a fiúk mégsem olyanok, ahogy megismertem őket. Először a 94-es választáson éreztem, hogy itt valami gond van. A 98-as győzelmük után, az első kormányzati ciklusukban azért még állandó vitában voltam velük, hogy nem úgy csináltak sok mindent, ahogyan várták volna tőlük a szavazóik. A 2002-es választás elvesztése után láttam rajtuk a realitásvesztést. Számomra a változás akkor volt, amikor Orbán Viktor száján kicsúszott, hogy a nemzet nem lehet ellenzékben. Hogy ő tényleg azt hiszi, hogy egyenlő a nemzettel. Attól kezdve látom a folyamatos beszűkülésüket is.
Orbán talált egy olyan közeget, ahol őt is ünneplik.
De az igazi romlás, ez az egzisztenciális, zsigeri romlás is tavaly kezdődött. Június 9-én iszonyúan nem jött be az, amire számított, hogy egész Európában nyer a szélsőjobb. Előtte mondta Orbán, hogy mi nem elhagyni, hanem elfoglalni akarjuk Brüsszelt. Ehhez képest nem nőtt jelentősen a szélsőjobbos pártok támogatottsága.
Orbán Viktor azóta nem találja helyét, azóta űzi ezt a nemzetközi szélhámoskodást. Néhány nap múlva Budapesten lesz a Türk Tanács. Jön az azeri, a türkmén, az üzbég, a kirgiz és a többi keleti vezető. Ezzel vigasztalja magát, talált egy olyan közeget, ahol őt is ünneplik. Ami, persze nem oldja meg se a magyar gazdaság problémáit, se azt, hogy most olyan ellenfele van, aki hónapra-hónapra növeli az előnyét vele szemben, és azt sem, hogy nem jönnek az uniós pénzek. Ez az öntömjénező, lázasan nemzetközi reputációt kereső, kompenzációs politika nem vezet sehová.
Mi a véleménye arról, hogy Hende Csaba alkotmánybíró lesz? A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen egyenesen egyetemi tanár címet adtak neki, azért, hogy teljesíthesse az alkotmánybírói feltételeket.
Én valaha Hende Csaba szeminárium-vezetője voltam, és nem tartozott azon hallgatók közé, akikről azt gondoltam volna, hogy magas közjogi tisztségben látom viszont. Voltak olyanok azon az évfolyamon, akikről ezt inkább el tudtam volna képzelni. Érje be ennyivel.
Szombathelyen hat éve ellenzéki a városvezetés, és sok támogatójuk van. Magyar Péter nemrég interjúnkban azt mondta, nem akar tárgyalni az ellenzéki városvezetőkkel sem a választások előtt.
Ezt hibás döntésnek tartom. Magyar Péteréknek éppen ezek az ellenzéki vezetésű városok lehetnének a természetes és szociológiailag is indokolt szövetségeseik. Nem beszélve arról, hogy ezeknek a városvezetőknek van infrastruktúrájuk, a Tiszának meg nincs. Történelmileg egymásra vannak utalva.
Amikor elvállalok egy szombathelyihez hasonló előadást, nem a Tisza Párt küld engem. Nem vagyok felelős a Tisza Pártért, és ők sem azért, amit én mondok. Az ellenzéki városvezetőkkel való egyeztetések elutasítása az egyik olyan pont, amiről rendszeresen elmondom, hogy nem értek egyet vele, egy stratégiai tévedésnek tartom.