Amikor nemrég Orbán Viktor és Lázár János belengették a kiskereskedelem "nemzetiesítését", eszembe jutott, hogy 6 éve írtam egy cikket, Nem bírják Sopronban a magyar üzletláncok címmel. És azóta mennyi minden változott. Sopronból szinte teljesen eltűntek a nagyobb magyar élelmiszer-kiskereskedelmi láncok. CBA, Príma és Coop már egyáltalán nincs, a Reál szerencsére még üzemeltet egy boltot, illetve például az EcoFamily is több egységgel rendelkezik a városban.
A legtöbb nagyobb bolttal városunkban a Tesco és a Spar rendelkezik, szám szerint mindegyik 7-7 üzlettel. Utánuk jön az ALDI 3 üzlettel, a LiDL és az EcoFamily 2 üzlettel, a Penny, az Auchan, a Reál, az EuroMarket, a Family Market egy-egy üzlettel.
Kisebb boltokból nincs hiány, a Parola például weboldaluk szerint 13 bolttal és egy pékséggel rendelkezik, de sok Turzay Élelmiszer és szintén sok Németh Élelmiszer is működik a városban.
Érdekes jelenség, hogy a Coop üzletei Sopron közvetlen agglomerációjából is teljesen eltűntek, a városhoz legközelebb a Fertőszéplak-Sopronkövesd-Répcevis tengelyen lehet találkozni boltokkal. Illetve érdekes az is, hogy az ország más részein teljesen hétköznapinak számító magyar üzletláncok nincsenek jelen Sopron környékén, ilyen például a Tom Market, a PlusMarket, a Fókusz Üzletlánc, vagy a Privát Élelmiszer.
De vajon miért van ilyen kevés nagyobb, magyar tulajdonú bolt Sopronban? A minőséggel, esetleg az árakkal van a gond, vagy épp változóban vannak a vásárlási szokások?