Titkolják azt a szerződést, amelyet a Mol hulladékos cége kötött az adóhivatallal. A megállapodás értelmében a NAV a magáncég kérésére és elvárása szerint ellenőrzi a fémkereskedőket, amiért pénzt kap - írja a Szabad Európa .
Mint mi is írtuk , a kormány tavaly július 1-től koncesszióba adta a hulladékgazdálkodást a MOL-nak. A MOL a feladat ellátására megalapította a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-t, mint saját leányvállalatát, az átállás viszont komoly problémákat okozott.
Nem lehetett sehol leadni a papírhulladékot, a boltokban megszűnt az aludobozok visszaváltása, az autóbontók nagy része nem volt hajlandó szerződést kötni a MOHU-val az előnytelen feltételek miatt.
A MOHU bárkit ellenőriztethet az adóhivatallal
A Szabad Európa azt írja, az adóhivatallal kötött megállapodás értelmében a MOHU megbízást adhat az adóhivatalnak, hogy ellenőrizze az általa kijelölt fémkereskedőket. Az eljárásért fizetni kell, személyenként és alkalmanként egymillió forint a tarifa.
A MOHU bármely fémkereskedőt ellenőriztetheti a NAV-val, függetlenül attól, hogy a MOHU szerződött partnere-e, vagy sem – sőt a koncessziós rendszerben egyáltalán nem érintett cégekre és a hulladékhasznosítókra is ráküldheti az adóhivatal revizorait.
A NAV kiterjedt ellenőrzést folytathat, a jogszabály szerint ugyanis nemcsak a fémkereskedő fémkereskedelmi tevékenységét, hanem „a fémkereskedelmi engedélyköteles anyagok más személy általi értékesítését, szállítását, fuvarozását, raktározását, tárolását és hasznosítását” is ellenőrizheti - írja a lap.
A megbízás teljesítése az adóhatóságnak is érdeke, az ellenőrzésből származó díjbevétel ugyanis a Nemzeti Adó- és Vámhivatal saját bevétele.
Kontroll alatt tarthatja az egész ágazatot
Szlávik Mónika, a Magyar Fémkereskedők Szakmai Egyesületének (MFSZE) elnöke szerint a Mol koncessziós cége ezzel a törvény adta jogosítvánnyal kontroll alatt tarthatja a hazai fémpiacot. Tóth Ákos, az MFSZE jogásza azt mondta, a szerződés az Alaptörvényt is sérti. Az Alaptörvény ugyanis kimondja, hogy a közhatalom forrása a nép, nem pedig a tőke, így a jogállamiság szabályait sérti, ha az adóhivatal a koncessziós társaság megrendelésére, lényegében utasítására folytat le eljárásokat.
A jogász szerint nagy kérdés az is, részrehajlásmentesnek tekinthető-e az a hatóság, amely pénzért, egy megrendelő utasítására folytat le a megrendelő által megfogalmazott elvárások szerint hatósági eljárásokat a megrendelő versenytársainál.
A lépés miatt az MFSZE segítségével 32 fémkereskedő fordult az Alkotmánybírósághoz.
