A MOHU adatai szerint ajúléius 1-én indult, új palack-, üveg- és fémboboz visszaváltási rendszer
Hatalmas összegekről van szó, így jogos a kérdés:
Mi lesz azzal a pénzzel, amit a vásárlók kifizettek, de a palackokat nem váltották vissza?
A pénz elvileg körbemegy, és mindenki visszakapja
1. A legyártott palackok, üvegek, fémdobozok után a gyártó a MOHU-nak fizeti ki a visszaváltási díjat.
2. Amikor a kereskedő megvásárolja a gyártótól az árut, a visszaváltási díjat is kifizeti a gyártónak. Így a gyártó visszakapja a díjat.
3. A vásárló megveszi az árut, és kifizeti a visszaváltási díjat, tehát a kereskedő is visszakapja a pénzét.
4. A vásárló a kiürült palackokat, üvegeket, fémdobozokat visszaváltja, és visszakapja a visszaváltási díjat. A vásárlónak a MOHU fizeti ki a pénzt abból, amit a gyártótól kapott a sor elején.
De világosan látszik, hogy
a vissza nem váltott palackok után járó visszaváltási díj a MOHU-nál marad.
A gyártó ugyanis az összes legyártott palack, üveg, fémdoboz után fizeti a díjat a MOHU-nak a sor elején. A MOHU viszont csak a visszaváltott palackok után fizet a vásárlónak a sor végén.
Mindig a vevő fizet a végén
A kötelező visszaváltásról szóló kormányrendelet erről annyit ír, hogy a bennmaradó betétdíjakat a rendszer működtetésére, illetve azzal összefüggő tevékenységekre kell fordítania a MOHU-nak.
De arról, hogy ezt hogyan ellenőrzik a hatóságok, nem ír a rendelet.
Alapszabály, hogy mindig a vásárló fizet a végén, ki van ez találva.
Két hónapja indult az automatás visszaváltási rendszer
Július 1-je óta betétdíjat számolnak fel a vásárláskor olyan palackok, üvegek, fémdobozok után, amiket nem tudnak újratölteni. A betétdíj műanyagpalackoknál átlagosan 50 forint, de ettől eltérő összeg is lehet.
A kiürült palackokat, üvegeket, sörös- és üdítősdobozokat a visszaváltó automatánál leadhatjuk, ahol vissza is kapjuk a korábban kifizetett betétdíjat.
A pénzt kérhetjük levásárolható utalvány formájában, dönthetünk arról, hogy jótékony célra ajánljuk fel, vagy egy telefonos applikáció segítségével a bankszámlánkra is utalhatjuk.
Az automata egyébként tömöríti a leadott palackokat stb., a hulladékkezelő, az állami koncessziót elnyert MOHU Zrt. szállítja el, majd újrahasznosításra adja tovább.
A cél a minél több visszaváltás
A rendszer kimondott célja, hogy a vásárlókat ösztönözzék a palackok (stb.) visszaváltására, mert így kevesebb hulladék keletkezik, és lesz alapanyag a következő palackok gyártásához.