Azt már rég megszoktam, hogy a hívásazonosító nélküli hívásokat fel sem veszem, vagy azt, hogy a vezetékes számról érkező hívásoknak csupán töredéke lényeges, a többi valamilyen terméket vagy szolgáltatást szeretne rám tukmálni. Ilyenkor csak rákeresek a számra a neten olyan oldalakon, mint például a kihivott.hu, ahol jobb esetben azonnal látom, hogy nem csak engem zaklatnak egy adott számról.
Ezért sem gyanakodtam, mikor a kora reggeli kávém után egy jó magyar 20-as szám villogott a kijelzőn veszettül. Fel is vettem, nem kellett volna. Egy érezhetően felvételről lejátszott mandarin, netán kantoni (ezt nem tudtam megállapítani) nyelvjárású női hang darálta érthetetlen gyorsasággal mondókáját. Nem hinném, hogy egy rég elfeledett ázsiai rokon próbált volna kapcsolatba lépni velem, így egyből sejtettem, hogy csalásról lehet szó.
Google a barátunk, szokták mondani, gyorsan rá is találtam egy Magyarországon is gyorsan terjedő csalás leírására, mégpedig a hívószám-hamisításra, vagyis spoofingra (angol nevén phone number spoofing, vagy caller ID spoofing).
A csalók ilyenkor meghamisítják a híváskezdeményező valódi telefonszámát, és azt állítanak be helyette, amit csak akarnak. Akár egy ismert magyar bank, akár ismerősünk, rokonunk telefonszámát. Az én esetemben szerencsére elég egyértelmű volt a helyzet, de nem nehéz belegondolni abba, hogy milyen könnyen hihetjük azt, hogy tudjuk, ki hívott.
A helyzetet csak rontja, hogy hiába hívnám vissza, a 20-as számot, valószínűleg egy teljesen gyanútlan mobiltulajdonost érnék el, aki mit sem sejt arról, hogy visszaélnek a hívószámával és jelenleg nincs olyan módszer, amivel ellenőrizhetnénk, hogy a hívószámot manipulálták-e. De nem kell aggódni, hiszen a szakemberek szerint a csalók egy-két napon belül számot váltanak. Megnyugtató, nem?
Jogosan merül fel a kérdés, hogy akkor mégis hogyan lehet megelőzni, hogy csalás áldozatai legyünk? A www.mnb.hu-n összeszedtek erre vonatkozóan néhány jó tippet, tanácsot:
Sajnos a kibertérben bármerre is mozogjunk, hemzsegnek az adatainkra és pénzünkre éhes csalók, mint például a marketplacen, ahol gyakorlatilag semmit nem lehet meghirdetni a neten, hogy ne tapadna ránk egy raklapnyi csaló.
És őszintén, ahogy telnek az évek, nem veszem észre azt, hogy bárki vagy bármilyen szerv, hatékonyan tenne bármit is azért, hogy ezek a csalások visszaszoruljanak. Sőt, egyre több és több lesz belőlük. Inkább iszom még egy kávét.