Az év végi ünnepi szezon általában a nagy evések és a négy fal közötti programok ideje.
Ugyanakkor – és ugyanezért – jól esik kimozdulni otthonról, kicsit járni a természetben. Ez nemcsak a lelkünknek tesz jót, de az egészségünknek is.
Öt lehetséges nyugat-magyarországi célpontot javaslunk most, olyanokat, amiket mi is megjártunk az utóbbi időben.
A meteorológia egyébként túrázáshoz igencsak kellemes időjárást jelez előre.
1. Írottkő
Gyakorlatilag néphagyománnyá vált Vas megyében az Írottkő szilveszteri megmászása. Ilyenkor talán több százan is vannak, akik bevállalják az oda-vissza 14-15 kilométeres hegyi sétát, ami kellemesen fárasztó, és ami után nem biztos, hogy mindenki megvárja az éjfélt. Merthogy elalszik a fáradságtól. A hegyet persze nemcsak az év utolsó napján lehet megmászni. Részletek itt .
2. A csepregi erdő
Kevesen tudják, hogy az első látásra nem túl izgalmas Vas megyei kisváros közelében gyönyörű helyek vannak: az erdő, a tavak az üdülőtelep télen is remek kirándulóközpont. A környéken számtalan túraútvonal található, így az is megtalálja a számítását, aki csak ki szeretné szellőztetni a fejét egy kicsit, és az is, aki egy komolyabb gyaloglásra húzza fel a bakancsát. Részletek itt .
3. A Kéktúra útvonalon az egykori góri vasútállomáshoz
Az idősebbek még emlékeznek arra, hogy Acsád és Bük között valamikor megállt a vonat Górban is. Ma nemcsak hogy nem áll meg, de az egykori vasútállomás is eltűnt. Miért ne lehetne úti cél ennek az épületnek, pontosabban a helyének a megkeresése? Mellette szól, hogy az Országos Kéktúra útvonalán van, így nemcsak szép tájakra, de jól kitáblázott utakra is számíthatunk. A sétánk az egykori Ablánc csárdától indul, és gyakorlatilag mindenki által könnyen teljesíthető.
4. A Bazaltutca
Zala megye hét csodája közé sorolják a Bazaltutcát, amelyet olyankor érdemes végigjárni, amikor a sziklákat nem takarják el a lombok. Például télen. A különleges természeti jelenség a Keszthelyi-hegység északi részén található. Vindornyaszőlős felől egy néhány kilométeres turistautas, tanösvényes, gyaloglás után már a helyszínen lehetünk, de mi a hosszabb utat választottuk Zalaszántó irányából. Egyrészt mert hosszabban akartunk gyalogolni, másrészt így megnéztük a település nevezetességét, a sztúpát is. A Bazaltutcához egy apró barlang és egy elhagyott kőbánya is tartozik. Részletek itt .
5. „Gyilkos-tó” a Bakonyban
A Bakony északnyugati részén, Pápa közelében különös természeti képződményt rejt az erdő. A hivatalos nevén Hubertlaki-tó több irányból is megközelíthető, de még a mi általunk választott hosszabb út is csak egy könnyű, sétának bizonyult. A képeken kétségkívül drámaibbnak tűnt „a magyar Gyilkos-tó”, mint valójában, de garantáljuk, hogy így is meg lesznek vele elégedve. Fotóink egyébként szintén decemberben készültek. Részletek itt .