A lekváros, befőttes, savanyúságos, bébiételes és hasonló üvegek kimaradtak tavaly a frissen indult visszaváltási rendszerből - írta a G7 gazdasági oldal.
A MOHU szerint az automaták technikailag képesek rá, hogy kezeljék a befőttesüvegeket, igaz, csak a 0,1 és 3 liter közti tartományban. Ugyanis, ha a palack túl kicsi, akkor nem fér el rajta a megfelelő méretű vonalkód, ha viszont túl nagy, akkor a gép nem tudja bevenni az üveget.
A cég megerősítette, hogy vizsgálják a konzervüvegek visszaváltási rendszerbe történő bevonásának lehetőségét egy későbbi, második ütem keretében. A rendszerben eddig mintegy 30 ezer fajta italcsomagolást rögzítettek - közölte a MOHU.
Tavaly nyáron indult el a MOL hulladékgazdálkodási cége, a MOHU által üzemeltetett üvegvisszaváltási rendszer. Ennek lényege, hogy a rendszerben regisztrált üvegeket az üzletekben elhelyezett Re-pont automatáknál lehet visszaváltani, a betéti díj levásárolható, vagy bankszámlára is utalható.
Szeptember végén már napi hétmillió palackot váltottak vissza az automatáknál, ahol egyébként kaotikus helyzetek alakultak ki. Nagyon sokan váltanak vissza üvegeket, vannak, akik egy alkalommal több tucatot is. Ráadásul az automaták is gyakran meghibásodnak, így hosszú sorok alakulnak ki a Re-pontok előtt. Így nem véletlen, hogy október végén már limitet vezettek be az automatáknál.
A befőttesüvegek visszaválthatósága minden bizonnyal növeli az automaták leterheltségét.