A dolgozók több mint felének csökkent tavaly a reálbére

De az idei év első félévében is csökkent a reálbére a dolgozók ötödének.

Az átlagban kimutatható keresetnövekedés sokakat nem érintett – derült ki a GKI gazdaságkutató friss elemzéséből, melyet a Telex szemlézett, és amelyben azt vizsgálta az intézet, milyen okok húzódhatnak meg a fogyasztás túl lassú bővülése mögött.

Valódi hírek Sopronból és környékéről! Légy az enyugat.hu támogatója!
Támogatom

Az elemzésből kiderül, hogy 2020-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatottak 33 százalékának csökkent a reálkeresete, 2021-ben 45 százaléknak, 2022-ben 40 százaléknak, majd 2023-ban 57 százaléknak. Tehát tavaly a dolgozók több mint felének csökkent a reálkeresete, azaz béremelkedésének mértéke nem érte el az infláció mértékét. Ez lehet tehát az oka a fogyasztás csökkenésének.

Ugyanakkor idén júniusig már csak a megfigyelt foglalkoztatotti kör 19 százalékának csökkent a reálkeresete, de ez az arány is elég nagy ahhoz, hogy a fogyasztás növekedését lassítsa - vélekedett a GKI, mely összegzésében úgy fogalmazott: "A fogyasztás fellendülésének alapfeltétele a reálbér növekedése, amit az elmúlt négy évben (2020-2023) a teljes munkaidőben foglalkoztatottak átlagosan 44 százaléka nem kapott meg."

Ez a tartalom a szombathelyi központú Nyugat.hu és a soproni központú Enyugat.hu együttműködése nyomán jött létre. Támogasd a független helyi újságírást!
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? A szerkesztőségünkkel szeretne közölni valamit? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: [email protected]

Kérjük válasszon:

Hozzásszólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Hírek