Orbán Viktor április utolsó napján, pénteken a Kossuth Rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában elmondta, hogy a folyamatos oltásoknak hála hamarosan eléri az ország a célt, azaz, hogy négymillióan legyenek beoltva. Ezért ismét lazítani lehet, amik szombat reggel, azaz május 1-jén életbe is lépnek. Ezek a következők:
- Szombattól csak éjfélre kell hazaérnünk.
- Az üzletekben 23 óráig lehet vásárolni.
- Akik védettségi igazolvánnyal rendelkeznek, azok számára este 11 óráig megnyílnak a vendéglátóhelyek belső terei is. A szülők és családtagok a gyermekeket is magukkal vihetik.
- A védettek szállodákba is mehetnek, és a gyermekeket is magukkal vihetik.
- A 2020 novemberében bezárt szabadidős létesítményeket védettségi igazolvánnyal újra lehet látogatni. Ezek közé tartoznak például az állatkertek, a vadasparkok, a múzeumok, a színházak, a mozik és a könyvtárak is.
- Edzőterembe, uszodába, jégpályára ezentúl csak a védettek, valamint a versenyszerűen sportoló 18 év alattiak mehetnek, valamint a 18 év feletti, versenyre készülő, igazolt sportolókat is.
- A védettek és a felügyeletük alatt álló kiskorúak este 11 óráig a sportrendezvényeket is látogathatják.
A védetteknek és a felügyeletük alatt álló kiskorúaknak nem kell maszkot viselniük a sport- és kulturális rendezvényeken.
A határátlépéssel kapcsolatban Orbán Viktor elmondta: két országgal - Szerbiával és Montenegróval - már megkötötték a megállapodást a határátlépési igazolvány elfogadásáról. A magyar védettségi igazolvánnyal lehet majd utazni. "Országonként kötünk megállapodásokat" - mondta.
Mint fogalmazott: az uniós igazolványra nem akarnak várni. Amíg nem lesz, addig használjuk a nemzeti igazolványokat, és kétoldali szerződéseket kötnek egyes országokkal.
