Amit a fül-orr-gégészek Grazban felfedeztek, az egyedülálló az orvosi szakirodalomban: a páciens fülében élő hangya volt, ami a dobhártyán lévő lyukon keresztül jutott be a középfülbe.
A nemzetközi tudományos irodalom eddig csak olyan esetekről számolt be, hogy légylárvák kerültek az érintettek középfülébe. A külső hallójáratban lévő idegen testeknél viszont gyakran előfordul - az esetek 10-50 százalékában -, hogy rovarok másztak a fülbe - írja az egyetem tájékoztatására hivatkozva az ORF.at .
"Ez a jelentés azt a szokatlan esetet írja le, amikor egy élő hangya behatolt a középfül üregébe egy 42 éves páciens dobhártyájának perforációján keresztül. Olyan tünetekkel jelentkezett a járóbeteg-klinikán, mint a hirtelen fellépő fülzúgás és idegentest-érzés a bal fülében” – írta Kiss Péter, a MedUni Graz fül-orr-gégészeti egyetemi klinikájának szakembere szerzőtársaival a „Diagnostics” szaklapban.
A megoldás meglehetősen bonyolultnak bizonyult. A fülmikroszkópos vizsgálat kezdetben a bal fül dobhártyáján ovális lyukat mutatott ki. Mögötte azonban a fül-orr-gégészek egy „sötét idegentestet” láttak, ami mozgott. A tárgyat élő hangyaként azonosították, ami a külső hallójáraton és a perforáción keresztül a középfülbe mászott.
„A rovar helyi érzéstelenítéssel történő eltávolítására tett kezdeti kísérletek nem jártak sikerrel, ezért a beteget meg kellett műteni” – nyilatkozták az orvosok. Endoszkópos beavatkozást végeztek általános érzéstelenítésben, és a hangyát sikeresen és komplikációk nélkül eltávolították. A beteg másnap elhagyhatta a kórházat.
(Nyitóképünk illusztráció.)