Megérkezett a magyar kormány első reakciója a durva brüsszeli fenyegetésre

Orbán Balázs szerint Brüsszel zsarol minket.

„Brüsszel olyan zsarolást alkalmaz Magyarország ellen, mintha nem lenne holnap, annak ellenére, hogy van egy kompromisszumos javaslatunk” – így reagált Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója hétfő reggel arra a vasárnap esti Financial Times cikkre, amely kemény gazdasági és pénzügyi nyomásgyakorlást helyezett kilátásba Magyarországgal szemben arra az esetre, ha a most csütörtöki rendkívüli EU-csúcson nem adja be a derekát Orbán Viktor kormányfő, és nem szavazza meg az Ukrajnának szánt 50 milliárd eurós finanszírozási programot az uniós költségvetés terhére - számol be a a Portfolio

Valódi hírek Sopronból és környékéről! Légy az enyugat.hu támogatója!
Támogatom

Hozzátette: Most már kristálytiszta: ez zsarolás és semmi köze a jogállamisághoz. És most már meg sem próbálják elrejteni ezt. Bármi is történjen, változásra van szükség Brüsszelben!

A Protfolio megjegyzi azt már nem tette hozzá Orbán, amit Bóka János jelzett az FT-nek, miszerint a magyar kompromisszumos javaslat keretében évente akarna szavazási lehetőséget az ukrajnai folyósításról a magyar kormány, hogy évente jusson vétólehetőséghez („később meggondolja magát”), amelyre a lap brüsszeli forrásai azt mondták: szó sem lehet róla, ez esélytelen. Bóka azt is jelezte „hajlandóak vagyunk kompromisszumokat kötni mindaddig, amíg azok nem érintik létfontosságú érdekeinket.”

Az FT-cikk a magyar kormány és az uniós intézmények közötti harc új szintre léphet, amelyben „Brüsszel” konkrét gazdasági, foglalkoztatási nehézségeket, a forint gyengítését, és az államadósság finanszírozásának megdrágítását célozná meg, hogy kihasználja a magyar gazdaság és pénzügyi rendszer sérülékenységét. Ennek érdekében ha az EU-csúcson mégsem adná be a derekát a közös megoldáshoz a magyar kormányfő, akkor a többi állam- és kormányfő kimondaná, hogy nem hinnék, folyósítani kellene további EU-pénzeket Magyarországra, azaz még a minap kiszabadított 10,2 milliárd eurónyi kohéziós forrást is blokkolnák, mert a jóhiszemű együttműködésből kilóg az ország.

Emellett kilátásba helyezték, hogy a 7-es cikk szerinti jogállamisági eljárásban Magyarország szavazati jogát is felfüggeszthetnék, legalábbis több uniós ország ezen gondolkodik, hogy ne tudjon a továbbiakban vétózni Magyarország. Utóbbihoz azonban egyhangúság kell a többi 26 ország részéről, ami továbbra is kétséges, hogy összejönne.

Ez a tartalom a szombathelyi központú Nyugat.hu és a soproni központú Enyugat.hu együttműködése nyomán jött létre. Támogasd a független helyi újságírást!
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? A szerkesztőségünkkel szeretne közölni valamit? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: [email protected]

Kérjük válasszon:

Hozzásszólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Hírek