Egyedi egyeztetésekre készül a kormány az energiaárak emelkedése miatt nehéz helyzetbe került önkormányzatokkal – derül ki egy friss kormányrendeletből, ami szerda éjszaka jelent meg a Magyar Közlönyben.
Ez nem teljesen új információ, Gulyás Gergely is említette nemrég a Megyejogú Városok Szövetségének ülésén. Új viszont az, hogy az önkormányzatoknak úgynevezett „menedzsmenttervet” kell készíteniük. Aminek tartalmaznia kell, hogy
Megnevezték azt is, hogy ki fogja vezetni ezeket az egyeztetéseket. Balla György miniszteri biztosról van szó, akivel tavaly nem volt szerencséje a szombathelyi önkormányzatnak. Balla vezette ugyanis az állami kompenzációról szóló megbeszéléseket is, Szombathely végül nem kapott kompenzációt a járvány miatti bevételkiesések és kormányzati elvonások miatt.
Szombathely egyébként már megalkotta a saját takarékossági tervét, amit október végén a városi közgyűlés el is fogadott. A közgyűlésen elhangzott, hogy a tervet bemutatták Gulyás Gergely kancelláriaminiszternek, aki azt el is fogadta.
Úgy tűnik, segítenek, de az nem derül ki, hogyan
A városnak egyébként közel 3,2 milliárd forint pluszköltséget jelent az energiaválság, és erre jön még az az 1,5 milliárd forint, amennyivel többet kell fizetniük az önkormányzati intézményeknek és cégeknek a távfűtésért. Az új árat egyébként szintén a kormány határozta meg a múlt hét végén.
A tegnap éjszaka megjelent rendelet kitér az önkormányzati cégek és intézmények gázszerződéseire is. A bonyolultan megfogalmazott rendelet szerint a kormány intézményeknek tekinti a helyi önkormányzatok és az általuk fenntartott költségvetési szerveket is.
Így rájuk is érvényes, hogy a földgázkereskedővel kötött szerződésben foglaltaktól eltérően az úgynevezett minimális földgáz-mennyisége a szerződött mennyiség 75 százaléka, kivéve, ha a szerződés ennél kisebb mennyiséget állapít meg. Az úgynevezett minimális földgáz-mennyiségnél a kereskedő nem módosíthatja a szerződést az intézmény hátrányára.
Hogy ez pontosan mit is jelent a gyakorlatban, nem világos. A szombathelyi városházát megkértük, segítsenek értelmezni a rendeletnek ezt a részét. Ha ez megtörténik, visszatérünk az ügyre.