Közel 900 ezer euróból őrzik a mocsári teknős élőhelyét a magyar-szlovák határtérségben

A projekt vezető partnere a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság.

A Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság támogatásban részesült az Interreg VI-A Magyarország Szlovákia Program keretében „A mocsári teknős élőhelyek megőrzésére irányuló határon átnyúló kezdeményezések” című projekt megvalósítására - közölte a nemzeti park.

Valódi hírek Sopronból és környékéről! Légy az enyugat.hu támogatója!
Támogatom

Az #emys rövid című projekt vezető partnere a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság, amely a BROZ természetvédelmi egyesülettel − a projekt szlovák partnerével − együtt célul tűzte ki a magyar-szlovák határtérségben élő mocsári teknős (Emys orbicularis) védelmét. A projektpartnerek e célt a faj megőrzését szolgáló közös intézkedésekkel kívánják elérni. A Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság a projektben tervezett tevékenységeit 620 ezer euró összegű uniós hozzájárulással és 155 ezer EUR összegű hazai társfinanszírozással valósítja meg.

Európai mocsári teknős
Pixabay

A projekt három pillérre épül, egyrészt a mocsári teknős térségi elterjedésének és szaporodásának alaposabb megismerésére, másrészt az élőhelyeik helyreállítására és fejlesztésére, harmadrészt a mocsári teknősökkel kapcsolatos szemléletformálásra. E három pillér együttes megvalósulása hozzájárulhat ahhoz, hogy a mocsári teknősök jobb védettségi állapotba kerüljenek a határtérség mindkét oldalán.

Az első pillér közösen kidolgozott módszertanon alapuló kutatással teljesíthető, főként az e téren tapasztaltabb szlovák partner korábbi tapasztalataira építve. A mocsári teknős fajmegőrzési intézkedéseiben gyakorlott nemzeti parkok, illetve más országokban futó teknősvédelmi projektek közös tanulmányutakon való felkeresésével mindkét partner szervezet szaktudása gyarapítható. A kutatáson kívül a helyi lakosság által gyűjtött adatok is értékes adalékkal szolgálnak, e célból egy meglévő magyar applikációt tesznek alkalmassá a szlovák oldalról érkező adatok befogadására. Mindemellett a természetes élőhelyekről az idegenhonos teknősfajok befogott egyedeinek eltávolítását is tervezik.

A projekt részeként a határtérség magyar oldalán a már ismert élőhelyek helyreállítása, illetve az új élőhelyek kialakítása érdekében a Holt-Rába két holtágának rekonstrukciója és egy csatorna meghosszabbítása tervezett. A beavatkozások hozzájárulnak az éghajlatváltozás hatásainak mérsékléséhez is jelentősen elősegítve a környék kiszáradó rétjeinek jobb vízellátását. A szlovák oldalon a mocsári teknősök számára új vizes élőhelyként szolgáló három új tó létesül, melyek hasonlóan pozitív hatással bírnak a környező élőhelyekre. Emellett legeltetéssel is szolgálják a tojásrakó helyek fenntartását.

A természet megőrzéséhez, így a mocsári teknős élőhelyeinek védelme szempontjából is nélkülözhetetlen a szemléletformálás. Ezért mindkét partner törekszik a nyilvánosság, és különösen a fiatalabb generációk elérésére, hogy felhívják figyelmüket a mocsári teknős és élőhelyével kapcsolatos természetvédelmi kihívásokra. Ennek érdekében a Holt-Rába Tanösvény továbbfejlesztésével egy pallósoros leágazással teknős-megfigyelésre alkalmas pont, illetve egy további pihenőhely kialakítása tervezett, továbbá Lipót-Gombócoson, a Szigetközi Tájvédelmi Körzet központjában a mocsári teknős védelmének tematikáját feldolgozó foglalkoztató installációk telepítésére, a természetvédelmi központ kiállítótérrel való bővítésére is sor kerül. A térségi iskolák számára interaktív környezeti nevelési alkalmak szervezésére, a nagyobb rendezvényeken való kitelepülésere is készülnek a határ mindkét oldalán.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? A szerkesztőségünkkel szeretne közölni valamit? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: [email protected]

Kérjük válasszon:

Hozzásszólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Közélet