A boldogságot is lehet mérni, mert olyan társadali tényezők is befolyásolják, mint az egyén szabadsága, anyagi és személyes biztonsága, vagy a közintézményekbe vetett bizalom. A World Happiness Report minden évben felméri és rangsorolja a világ legboldogabb országait a Gallup World Poll adatai alapján, amely évente országonként körülbelül ezer embert kérdez meg több mint 140 országban különböző témákról, többek között az élettel való elégedettségről. A teljes minta mérete általában meghaladja az évi 140 ezer válaszadót.
A rangsorok hároméves átlagokon alapulnak, 2022 és 2024 közötti adatok alapján. A válaszadók az életüket a Cantril-létra, egy 0-tól 10-ig terjedő skála segítségével értékelik. A rangsorok hat kulcsfontosságú tényezőn alapulnak: az egy főre jutó GDP, a várható egészséges élettartam, a szociális támogatások mértéke, az életvezetés szabadsága, a "nagylelkűség" (jótékonysági cselekedetekkel mérve) és a korrupció megítélése - idézi a felmérést a Portfolio .
Az életértékelések mellett a jelentés az érzelmi jólétet is vizsgálja a pozitív és negatív affektusmutatókon keresztül, mint például a nevetés, az aggodalom és a szomorúság. A 2025-ös kiadás a társadalmi bizalomra és a jóindulatra is hangsúlyt fektet, olyan viselkedéseket elemezve, mint az ételek megosztása, az idegenek segítése és az elveszett pénztárcák visszaadása. Ezzel azt akarják tudni a felmérés készítői, hogy a törődés és a közösségi elkötelezettség hogyan járul hozzá a boldogsághoz.
A legboldogabb országok
Az északi országok évről évre vezetik a globális boldogsági rangsort a World Happiness Report alapján.
Finnország és Dánia az elmúlt hat évben az első két helyen állt. Ezek a nemzetek a World Happiness Report által használt összes kulcsfontosságú mutatóban magas pontszámot értek el, beleértve az egy főre jutó GDP-t, a társadalomtámogatási hálózatokat, a kormányba vetett bizalmat és a várható élettartamot.
Összességében a tíz legboldogabb ország közül hét európai, és csak Costa Rica, Izrael és Mexikó lóg ki a sorból. Bár a skandináv államok az idők során mindig is a legboldogabb országok közé tartoztak, másoknál az évek során jelentős változások történtek a rangsorban. Costa Rica például 2019-ben még csak a 15. helyen áll, ahonnan sikerült magát a 6. helyre feltornáznia, miközben Mexikó ugyanebben az időszakban a 24. helyről a 10. helyre jött fel. Már mindkettő az Egyesült Államok és Kanada előtt áll a sorban.
Eközben Svájc a 2019-es és 2020-as 3. helyezése óta visszacsúszott a rangsorban a 13. helyre, míg Izrael, amely 2022-ben a negyedik helyen állt, 2024-ben a 8. helyre csúszott vissza. Utóbbi nagyrészt az elmúlt két év feszült izraeli-palesztin konfliktusának tudható be, de még így is Izrael a legboldogabb közel-keleti ország a világon.
A World Happiness Reportban folyamatosan magasan szereplő országok általában erős szociális biztonsági hálót, a közintézményekbe vetett bizalom magas szintjét és az emberek közötti interakciókat ösztönző erős közösségi érzést kínálnak. Az északi országokban például a magas egy főre jutó GDP, a nagyvonalú jóléti rendszerek, az alacsony korrupció és a munka-magánélet egyensúlya együttesen hozzájárul a magasabb életelégedettséghez.
Ezzel szemben a politikai instabilitással, gazdasági egyenlőtlenséggel vagy korlátozott közszolgáltatásokkal rendelkező országok gyakran alacsonyabb pontszámot érnek el.
Magyarország és a régió
Ezek után nézzük a saját boldogságunkat! Bár a legelégedettebbek huszas listájára több régiós ország is bekerült, mi sajnos nem vagyunk köztük.
Magyarország ugyanis csak a 69. helyen áll.
Nem lehet vigasz, hogy két szomszédos ország még ennél is alacsonyabb pontszámot kapott: Horvátország a 72. helyen áll, míg a háború sújtotta Ukrajna a 111. a rangsorban. A teljes rangsorban Trinidad és Tobagót előzzük, míg egyel előttünk Kína van.
A World Happiness Report kritikusai rámutatnak, hogy a felmérés kérdései a társadalmi-gazdasági körülményekkel való elégedettséget mérik, szemben az egyéni érzelmi boldogsággal. Ezenkívül számtalan kulturális különbség van a világon, amelyek befolyásolják, hogy az emberek hogyan gondolkodnak a boldogságról és az élettel való elégedettségről. Végül, az életelégedettségben nagy különbségek lehetnek egy adott országon belüli csoportok között, amelyek még egy országos reprezentatív csoportban is átlagolódnak. A jelentés elismeri az egyenlőtlenséget, mint tényezőt, az egyes országok legboldogabb és legboldogtalanabb fele közötti "szakadék" mérésével.