Stabilizálta előnyét Magyar Péter pártja, továbbra is vezet a Fidesz előtt

De úgy látszik jó stratégiát választott a Momentum is. Csökkent a kormánypárti szavazók részvételi hajlandósága.

Úgy látszik, jó ötlet volt a Momentumtól a Pride-párti hídfoglalásos akciósorozat, de Magyar Péterék sem döntöttek rosszul, amikor nem vették fel a kesztyűt az ügyben - derül ki a Republikon Intézet legutóbbi felméréséből.

Valódi hírek Sopronból és környékéről! Légy az enyugat.hu támogatója!
Támogatom

Márciusban a Tisza Párt és a Fidesz-KDNP is 1-1 százalékpontot erősödött a teljes népesség körében, jelenleg 29-27 az állás a Tisza javára, azaz két százalékponttal vezet a kormánypárt előtt a teljes népesség körében – írják a március 26 – április 1. között készült pártpreferencia-kutatásban.

A pártválasztók között egy százalékpontot erősödött a Tisza Párt márciusban, a Fidesz-KDNP pedig egy százalékponttal rosszabbul szerepelt, mint előző hónapban, így a jelenlegi állás a pártválasztók között 38-35 a Tisza javára. Ez egyébként hibahatáron belül van.

Visszaálltak az év eleji erőviszonyok

A két legerősebb párt szavazóinak választási részvételi hajlandósága azonban látványosabban változott február óta. A Tisza két százalékpontot erősödött a biztos szavazó pártválasztók körében, a Fidesz-KDNP pedig 3 százalékpontot veszített, így jelenleg az állás 40-33 a Tisza javára, tehát 7 százalékponttal vezet a kormánypártok előtt Magyar Péter pártja. Így visszaálltak az év eleji erőviszonyok.

A múlt hónapban azért szerepelhettek jobban a kormánypártok, mert a felmérés előtti napokban tartotta Orbán Viktor évértékelőjét és ígéretdömpingjét. De ebben a hónapban már elvesztették ezt a pillanatnyi többletet.

Republikon Intézet

Ügyeskedik a Momentum

A Republikon adataiból kiderül az is, hogy a DK 1-1 százalékpontot erősödött a múlt hónaphoz képest a teljes népesség és a pártválasztók körében, a teljes népességben 6, a pártválasztók körében 7 százalék a támogatottsága. A biztos szavazók körében nem erősödött, továbbra is 7 százalék szavazna az országjáró Gyurcsány Ferenc pártjára, ezzel jelenleg a DK a harmadik legerősebb párt.

  • A Mi Hazánk támogatottsága a teljes népességben változatlanul 5 százalék, a pártválasztók körében egy százalékponttal csökkent, 6 százalékra, a biztos szavazó pártválasztók körében pedig két százalékpontot veszített, 6 százalékra esett vissza. Ez hibahatáron belüli változás, nem kijelenthető, hogy a párt Fideszhez való közeledése okozta volna a visszaesést, de az biztos, hogy így már nem a Mi Hazánk a harmadik legerősebb párt.
  • A Kutyapárt hónapok óta először veszített támogatottságából hibahatáron belül, a teljes népességben egy százalékpontot, 4 százalékra, a pártválasztók körében 2 százalékpontot, 5 százalékra, a biztos szavazók körében egy százalékpontot, 5 százalékra, azaz továbbra is bejutna a parlamentbe, de a küszöbön áll.
  • A Momentumnak jó hónapja volt. Sokáig egy százalékponton állt a párt támogatottsága, de úgy látszik meghozza a gyümölcsét, hogy felvették a kesztyűt a kormánnyal szemben az LMBTQ közösséget támadó, gyülekezési jogot korlátozó alkotmánymódosítás kapcsán. Ugyanezt viszont nem tette meg a Tisza. Ezzel hosszú idő óta először nőtt a Momentum támogatottsága, a teljes népességben 2 százalékpontot, 3 százalékra, a pártválasztók és a biztos szavazó pártválasztók körében 3-3 százalékpontot, 1-ről 4 százalékra, éppen a parlamenti küszöb alá.
  • Meg kell jegyezni, hiába nem léptek a Pride ügyében Magyar Péterék, a Momentum inkább a Kutyapárt és egyéb kisebb pártoktól hódította el a szavazókat.

    Republikon Intézet

    Az MSZP, a Párbeszéd és az LMP továbbra is 1-1-1 százalékon állnak a teljes népesség, a pártválasztók és biztos szavazó pártválasztók körében is, a Jobbik 1 százalékról 0 százalékra esett minden mérési szinten, és 1 százalék jelezte, hogy egyéb kis pártokra szavazna. A bizonytalanok aránya 3 százalékponttal csökkent, 23 százalékra.

    Összességében úgy tűnik, Magyar Péter és a Tisza Párt lendülete nem tört meg, egyelőre bevált, hogy nem reagáltak a kormánypártok aktuális húzásaira.

    A Fidesz-KDNP mindeközben nem tudta megtartani az évértékelő környékén mobilizált perifériaszavazóit, de a februári bejelentések valódi hatása csak a támogatások folyósításával fog igazán érződni.

    Az elemzésben megjegyzik, az egy százalékos pártokat is számolva a pártválasztók negyede nem a két nagy pártra szavazna, tehát még közel sem beszélhetünk kiforrott kétpártrendszerről, és mindez megnehezíti a Tisza számára, hogy a Fidesz-KDNP egyedüli kihívójaként hivatkozzon magára.

    Módszertan

    A kutatás 1000 fő telefonos megkérdezésével készült 2025. március 26 – április 1. között. A kutatás nem, életkor, iskolai végzettség és településtípus szerint reprezentatív az ország felnőtt lakosságára. A hibahatár: +/- 3,2%
    Ez a tartalom a szombathelyi központú Nyugat.hu és a soproni központú Enyugat.hu együttműködése nyomán jött létre. Támogasd a független helyi újságírást!
    Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? A szerkesztőségünkkel szeretne közölni valamit? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: [email protected]

    Kérjük válasszon:

    Hozzásszólások

    A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

    A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

    Közélet