A Győr-Moson-Sopron vármegyei Rábapordányban a közel 10 ezer sertést tartó sertéstelepet is kiürítették, mert túl közel volt ahhoz a szarvasmarhatelephez, ahol ragadós száj- és körömfájás vírust mutattak ki - írja a Pigprogress nevű, angol nyelvű lap, aminek cikkét több magyarországi szaklap is átvette.
A járvány 2025. április 17-én tört ki a Rábapordányi Mezőgazdasági Zrt. szarvasmarhatelepén, ahol 875 állatot tartottak. Az Európai Unió Állategészségügyi és Állatjóléti Bizottságának ülésén a magyar hatóságok közölték, hogy a szomszédos, 9888 sertést tartó telepet is kiürítettek.
Ezzel a közép-európai ragadós száj- és körömfájás járványok miatt leölt és elhullott állatok száma 26.704-re emelkedett 2025 áprilisának végéig. A sertéseken kívül összesen 16.802 tehenet és 14 vízibivalyt kellett levágni. Tizenkét közép-európai gazdaságot fertőzött meg közvetlenül a száj- és körömfájás vírusa az elmúlt négy hónapban – ebbe a számba beletartozik a januárban a németországi Berlin közelében, vízibivalyoknál kitört egyszeri járvány is.
Az Állategészségügyi Világszervezet (Word Organisation for Animal Health, WOAH) adatai szerint – amelyeket az uniós bizottság ülésén is megosztottak – a közvetlen fertőzések miatt Szlovákiában 7490, Magyarországon pedig 8466 szarvasmarhát öltek le a fertőzés vagy annak gyanúja miatt. Magyarországon további két szarvasmarhatelepet (539 és 307 állatot) szintén érintettségi okok miatt kiürítettek.
A hónap végén Szlovákiában 924 gazdaságban végeztek száj- és körömfájás-vizsgálatot, és több mint 400 vadon élő állatot is megvizsgáltak. Magyarországon 1565 gazdaságban élő, valamint 1016 vadon élő állatot vizsgáltak. Ausztriában is tesztelnek. Minél közelebb van egy gazdaság a szlovák és magyar határhoz, annál intenzívebben ellenőrzik. Eddig minden ausztriai telepen negatív volt a száj- és körömfájás tesztje.
A németországi járvány kitörése nem kapcsolódik a magyarhoz és a szlovákhoz - írja a cikk. Úgy tűnik, véletlen egybeesés volt, hogy hosszú ideig tartó, száj- és körömfájás-fertőzés nélküli időszakot követően Európában különböző helyeken (Németországban és Magyarországon, illetve Szlovákiában) jelent meg a száj- és körömfájás. A szakemberek egyelőre nem találtak összefüggést a járványok között.
Bár a száj- és körömfájás minden párosujjú állatban előfordulhat, a vírus nem jelent meg juh-, kecske- vagy sertéstartó gazdaságokban. Mindazonáltal a megelőző vágások, a határzárak és a szállítási tilalmak közvetett hatásai ezeket az állattenyésztési ágazatokat is érintették.