Az iskolakezdéssel felszínre került ismét az összes probléma, ami a magyar oktatási rendszert sújtja. Az idei tanévtől kezdődően elindult a pedagógusok teljesítményértékelési rendszere is. Mi a baj vele? Az, hogy pusztán elfelejtették bevonni ennek a rendszernek a kidolgozásába az érintetteket, vagyis a pedagógusokat, és az őket képviselő szakmai szervezeteket.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) petíciót indított az aHang oldalán, amelyben a pedagógusok teljesítményértékeléséről szóló kormányrendelet visszavonását követelik, valamint azt, hogy a kormány a saját vállalásainak megfelelően a teljesítményértékelés módját a szakszervezetekkel együtt alakítsa ki.
A 2024 szeptemberétől bevezetett teljesítményértékelési rendszer káros és romboló hatású, mert:
- külső motivációra, a pedagógusok pénzbeli büntetésére és jutalmazására épít;
- méltatlan versenyhelyzetet alakít ki, ami mérgezi a tanári közösségeket;
- torzít;
- és túlterheli a pedagógusokat.
A teljesítményértékelési rendszer aránytalanul nagy terhet tesz az igazgatók, helyettesek és munkaközösség-vezetők vállára is: egy egész tantestület óralátogatásokkal egybekötött folyamatos értékelését és ennek adminisztrációját jelenti a számukra.
A petícióhoz ide kattintva lehet csatlakozni.