Ausztria volt az antiszemita politika kísérleti terepe - de szembenéznek vele és meg is mutatják

A rasszizmus és a radikalizáció elleni harc fontosságára hívja fel a figyelmet egy bécsi vándorkiállítás, amely augusztus 23-tól lesz látható a budapesti Holokauszt Emlékközpontban. Az Osztrák Történelem Háza tárlatát a nagy nemzetközi sikerre való tekintettel világkörüli útra indították.

„Csak aki ismeri a történelmet, vállalhat felelősséget a jelenért” – véli Monika Sommer, az Osztrák Történelem Háza (hdgö) igazgatónője annak kapcsán, hogy a kiállítóház „A radikalizáció bécsi modellje. Ausztria és a Soa” című tárlata augusztus 23-tól Budapesten lesz látható. A Bécsben nemrég véget ért tárlat nagy nemzetközi visszhangot váltott ki, és nem véletlen, hogy külföldön elsőként Magyarországon látható. A kiállítás Bécs, mint az antiszemitizmus gerjesztője szerepét mutatja be a nemzetszocialista államban,hogy ezzel is felhívja a figyelmet arra, milyen fontos még ma is a rasszizmus és az antiszemitizmus elleni küzdelem.

Antiszemita kihágások Bécsben 1938-ban. Emlékezni kell rá, hogy ne ismétlődhessen!
© ÖNB Archívum és Képgyűjtemény

Adolf Eichmann 1938-ban hozta létre Bécsben a „Zsidó Kivándorlás Központi Hivatalát”. Ez a hivatal dolgozta ki aztán 1941-ben a zsidó lakosság gettókba és haláltáborokba való deportálásának szervezeti modelljét, hogy 1941. októberétől ennek alapján hajtsák végre a deportálásokat az egész Német Birodalomban. A kiállítás ezekre a folyamatokra világít rá – többek között egyéni sorsokon keresztül –, illetve megmutatja, hogy az Anschluss után miként vált Ausztria az antiszemita politika kísérleti terepévé. A tárlat bemutatja, miként fosztották meg rendszerszinten jogaiktól, tulajdonuktól a zsidó lakosságot, majd üldözték el és semmisítették meg ezeket az embereket.

Ezzel párhuzamosan a kiállítás felvillantja azt is, hogyan segítettek magukon és egymáson a zsidók, illetve egyesek bátor ellenállását is. A tárlat rámutat továbbá arra is, hogy a háború utáni Ausztriában mély hallgatás övezte a holokausztot, ami a tetteseknek kedvezett.

A Holokauszt Emlékközpontban helyet kapó kiállítást egy pódiumbeszélgetéssel nyitják meg 2022. augusztus 23-án, amelyen részt vesz többek között Heidemarie Uhl kurátor és Ljiljana Radonić, az Osztrák Tudományos Akadémia tagja.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? A szerkesztőségünkkel szeretne közölni valamit? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: [email protected]

Kérjük válasszon:

Hozzásszólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Kultúra