Az egyetemválasztás nemcsak a tanulmányok időszakára, hanem hosszú távon a hallgatók egész életére befolyással van. Nem mindegy, hogy milyen színvonalú oktatást és támogatást kapnak, milyen kutatási projektekben vehetnek részt, milyen külföldi képzésekre van lehetőségük, és végül milyenek az elhelyezkedési esélyeik. Az egyetem brandjéhez egy életérzés is tartozik, hiszen onnantól, hogy kiderülnek a ponthatárok, a diákok máris egy közösség részeként tekintenek magukra – olvasható az Indexen.
Nincs könnyű helyzetben ma az, aki jól akar felsőoktatási intézményt választani. Az anyagi lehetőségek, a választott szak, a munkaerőpiac átalakulása mellett a jövőben is értékes tudást is figyelembe kell venni, és akkor még nem is említettük a különböző mindennapi költségeket. Nézzük, milyen szempontokat érdemes megfontolni, amikor egyetemet választunk – legyen szó a gyerekünk jövőjéről, vagy egy mesterszakról, amivel saját elhelyezkedési esélyeinket szeretnénk javítani!
1. A szakterületi rangsorok fontosabbak, mint az általánosak
Egyetemválasztásnál fontos tényező, hogyan teljesít az adott intézmény nemzetközi viszonylatban. Nem mindegy azonban, hogy általános vagy szakterületi rangsorokból tájékozódunk.
- A globális rangsorok fontos információt hordoznak az egyetemen folyó oktatás és kutatás színvonaláról – mondja Dr. Darázs Lénárd, az Eötvös Loránd Tudományegyetem általános rektorhelyettese. Az összehasonlítás objektív, ennek jellemző indikátorai a következők: legrangosabb nemzetközi tudományos folyóiratokban történő publikációk, a kutatók idézettsége, a nemzetközi kooperációban végzett kutatások, a külföldi hallgatók aránya és a munkaerő-piaci visszajelzések.
2. A kiválóságot jelentős anyagi támogatással értékelik
- Az ELTE-n érdemes jól tanulni és különféle kutatási programokban részt venni, mert az egyetem jelentős anyagi támogatással értékeli ezt – teszi hozzá az általános rektorhelyettes. - A klasszikus tanulmányi ösztöndíj mellett, amit a hallgatók rangsorolás szerinti első 50 százaléka kap, a HÖK és EHÖK Tudományos, Sport, Közéleti és Kulturális ösztöndíjakat is hirdet és segíti a tanulmányi versenyekre és konferenciákra készülő diákokat. Folyamatosak a hallgatói tudományos és innovációs tevékenységet támogató pályázatok és versenyek, amelyeknek köszönhetően az ELTE hallgatói rendre a legjobban szerepelnek a hazai és nemzetközi tudományos, oktatási vagy innovációs versenyeken. A joghallgatók például a nemzetközi jogesetmegoldó versenyeken a világ élvonalába tartoznak, maguk mögé utasítva amerikai, angol, európai egyetemeket.
3. Alkalmazkodnak az aktuális helyzethez
- Az ELTE a járvány kapcsán újragondolta a hallgatók kollégiumi elhelyezését: a szobákat 2 ágyassá alakítja, hogy a vonatkozó kormányrendeletekben meghatározott távolságtartási szabályokat a kollégiumi szobában is meg tudják valósítani. Kiemelt figyelmet fordítunk a diákok egészségének megőrzésére, biztonságérzetükre, és olyan preventív intézkedéseket vezettünk be, amelyek igyekeznek kiküszöbölni a járvány esetleges második hullámának hatásait – emeli ki Dr. Darázs Lénárt.