Sopron közgyűlése egyetért azzal, hogy Magyarországon valósuljon meg Európa legszigorúbb gyermekvédelmi rendszere - így kezdődik az az állásfoglalás, amit csütörtöki közgyűlésén fogadott el a város képviselő-testülete. Persze parázs politikai vitával kísérve.
- Tizenhárom évük volt, hogy rendbe tegyék a gyermekvédelmet, változtassanak az alulfinanszírozottságán. Ha most nem robban ki a botrány, önöket most sem érdekli a gyermekvédelem - kezdte a hozzászólások sorát Jakál Adrienn (Párbeszéd), előrebocsátva, hogy természetesen megszavazza az állásfoglalást.
- Nincs azon az erkölcsi magaslaton, hogy kioktasson bárkit - reagált Farkas Ciprián polgármester, és olyan törvényjavaslatokat sorolt, amiket nem támogatott az ellenzék, és persze Gyurcsány. Simon Zoltán (DK) bejelentette, hogy ő is beadott egy politikai állásfoglalást ugyanebben a témában, de az napirendre sem került. Tóth Éva (Fidesz-KDNP) ezek után azt kérdezte: "hogyan nem szégyellik magukat? Politikai tőkét akarnak kovácsolni ebből a helyzetből" - állította.
A határozatban a soproni önkormányzat kötelezi magát arra, hogy saját hatáskörében, különösen a gyermekvédelmi és a gyermekjóléti intézmények vonatkozásában megvizsgálja az ellátást és megteszi a szükséges intézkedéseket. "A gyermekeinket a pedofil bűncselekményekkel és visszaélésekkel, valamint a gerderpropagandával szemben is meg kell védenünk az intézményeinkben" - áll a határozatban. A vitában az egymásra mutogatás dominált: melyik pártnak van és volt nagyobb felelőssége a kirobbant botránnyal kapcsolatban. Nem volt szó a soproni gyermekvédelmi intézményekről és a nehézségeikről sem, és arra sincs válasz, hogy kerül egy kalap alá a pedofília és a genderkérdés.
A továbbiakban az önkormányzati társaságok üzleti terveit fogadta el a közgyűlés. A hétmilliárd forintos költségvetésű Sopron Holding Zrt. esetében Simon Zoltán megkérdezte, a fizikai állomány számára tíz százalékos bérlemelés mennyibe kerülne. "Hatvan-hetven millió forintba, éves szinten, de cégszinten" - válaszolta Varga Zoltán vezérigazgató, aki azt is elmondta, hogy tavaly is volt kétszer tíz százalékos emelés, és idén is tervezik. Az STKH üzleti tervét közel 7,5 milliárdos költségvetéssel támogatta a testület. Az önkormányzati tulajdonú cégek sorában még a Pro Kultúra Sopron tartozik a nagyobb társaságok közé a közel kétmilliárd forintos költségvetésével, ezt is, a többi üzleti tervet is elfogadta a testület.
Miután államosították a védőnői ellátást, a közgyűlés most arról határozott, hogy a feladatellátáshoz tartozó ingatlan és ingó eszközöket ingyenesen használatba adja a feladat ellátására kijelölt állami szervnek, azaz a győri Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórháznak.
A soproni kamerarendszert is bővítették. Jelenleg ötvenegy közterületi kamera pásztázza Sopront, elsősorban a bevezető utakat, a forgalmas csomópontokat, gyermekintézmények környékét. A hálózat most két újabb, 360 fokban elforgatható térfigyelővel bővülhet. Az egyiket a Király Jenő utcai játszótérhez, a másikat a Révai Miklós utcai edzőparkhoz telepítik.