A múlt hétvégén nem csak Szombathelyen, a Derkovits-iskola falán jelent meg fényfestés , hanem Debrecenben is. Nyugaton Derkovits Gyula születésének 130. évfordulóját, keleten pedig a Habsburg-Lotaringiai-ház trónfosztásának, vagyis a Kossuth Lajos által megfogalmazott Függetlenségi Nyilatkozatnak az elfogadását ünnepelték.
Röviden a magyar Függetlenségi Nyilatkozatról
Kossuth Lajos a megalázó 1849. március 4-i olmützi alkotmányra válaszul fogalmazta meg a Függetlenségi Nyilatkozatot, amit április 12-én előterjesztett az Országos Honvédelmi Bizottmánynak, de ott alig talált támogatót.
Egy nappal később az Országgyűlés zárt ülésén indítványozta Magyarország függetlenségének kimondását és a Habsburg-Lotaringiai-ház trónfosztását, de a várt támogatás ekkor is elmaradt.
Április 14-én már nyílt ülést tartottak, ahol egy román képviselő felvetette, hogy a református kollégium nagyterme helyett inkább a Nagytemplomban tartsák meg az országgyűlést. A ház elfogadta az indítványt, Kossuth pedig kihasználta a népgyűlésre emlékeztető helyzetet és ismét beterjesztette indítványát a Habsburg-ház trónfosztásáról. A tömeg lelkesedéssel fogadta az ötletet, így a képviselők sem ellenkeztek tovább, és nem csak a Függetlenségi Nyilatkozatot fogadták el, hanem kormányzó elnökké (ideiglenes államfővé) választották Kossuthot.
1849. április 19-én jelent meg nyomtatásban a végleges szövegezés, ami nagyrészt Kossuth munkája volt, és az A magyar nemzet függetlenségi nyilatkozata címet viselte.