„Be kellene vezetni az ezer forintos foglalási díjat, és ha megérkezik a beteg a lefoglalt időpontjára, akkor visszakapja a pénzt. Ha nem, bukta az összeget.”
Ez a javaslat hangozott el egy elnökségi tag részéről a Medicina2000 Magyar Járóbeteg Szakellátási Szövetség szerdai balatonfüredi konferenciáján, amelyről a Népszava számol be.
A felvetésre az egészségügyért felelős államtitkár úgy reagált: ez az ötlet jobban kezelhető, mint a vizitdíj, megvizsgáltatja a lehetőségét. Bár politikailag érzékeny kérdés, de mint ellátásszervezési eszközként, nem látott benne kivetnivalót.
Mindez annak kapcsán jött elő, hogy az új járóbeteg-ellátási rendszerben - ahol a beteg megkeresheti a legközelebbi szakrendelést vagy a legközelebbi szabad időpontot - az előjegyzett betegek 30 százaléka nem jelenik meg a szakrendelésen.
A konferencián sok más téma is előkerült, kiderült például, hogy a ciklus végéig már nem kerül sor az önkormányzati rendelők államosítására, viszont erősebb felügyeletet kapnak a megyei kórházaktól.
A kormányzat is érzékeli, hogy nem zökkenőmentes az új járóbeteg-irányítási rendszer működése. Például túl kevés szakrendelő ajánl fel szabadon foglalható időpontokat és az ellátandó betegekhez képest kevés az orvos, a szakdolgozó.
Az is elhangzott, hogy ősszel több egészségügyi salátatörvény is a döntéshozók elé kerül. Egyebek mellett ezekkel könnyítenék a nyugdíjas szakemberek foglalkoztatását.
Az ezer forintos foglalási díj témája előkerül a mai Kormányinfón is.
Az ATV munkatársa kérdésére Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta: meghallgatja a Takács Péter államtitkár által felvetett időpontfoglalásra vonatkozó előterjesztést és eldönti, támogatja-e. A Fidesz az ingyenes egészségügyi ellátás pártján áll, de ha valaki nem megy el egy általa lefoglalt időpontra, akkor ezzel hátráltatja mások ellátását. Nem biztos, hogy a fizetés a jó ötlet, de valamilyen megoldás, szankció szükséges lehet arra a helyzetre, hogy vannak, akik nem jelennek meg a lefoglalt időpontban.