Két soproni költőnő kapott óriási elismerést

A soproni születésű és a városban élő Rakovszky Zsuzsa Bertók László Költészeti díjat kapott, az ugyancsak soproni Élő Csenge Enikő pedig a Horváth Péter Ösztöndíj A Fiatal Magyar Irodalomért várományosa.

Negyedik alkalommal ítélte oda a kuratórium a Bertók Lászlóról elnevezett költészeti díjat, amelyet ezúttal Rakovszky Zsuzsa Kossuth-díjas költő, író, műfordító veheti át eddigi életpályája elismeréseként december 5-én a pécsi Kodály Központban - tájékoztatták a szervezők az MTI-t.

Valódi hírek Sopronból és környékéről! Légy az enyugat.hu támogatója!
Támogatom

Közleményük szerint Rakovszky Zsuzsa költészete párját ritkítóan konzekvens módon ragaszkodik saját eredeti alapkérdéseihez, problémáihoz. Versei költői indulásától máig az idő, az elmúlás, a véges, esendő és kisszerű emberi egzisztencia körülírásával, meg- és újrafogalmazásával kísérleteznek. A korábban „gondolati költészetnek” nevezett hagyományvonulat eredeti képviselőjeként művészete rokonítható a díj névadójának lírájával.

Az életműdíjas költő mellett idén is elismernek egy fiatal pályatársat is, a kisdíjat idén Pál Sándor Attila kapja akinek „költészete és irodalomszemlélete szintén közeli rokona Bertók Lászlóénak.

Rakovszky Zuzsa
N.M.

A soproni irodalomkedvelőknek van még egy jó hírünk: a szintén soproni Élő Csenge Enikő a Horváth Péter Ösztöndíj egyik várományosa.

A két éve 85 éves korában elhunyt Horváth Péter is Sopronban született, a Líceumban érettségizett. A kontrollingpápaként ismert üzletember a polgári hagyományokat, így a mecenatúrát is, épp olyan magas színvonalon űzte, mint a szakmáját. 2013-ban évi nettó hatezer euró támogatással fiatal magyar alkotók megsegítésére létrehozta a Horváth Péter irodalmi ösztöndíjat, de alapított díjat a kontrolling területén végzett, kiemelkedő és gyakorlatorientált tudományos munkáért is.

A Horváth Péter Ösztöndíj A Fiatal Magyar Irodalomért (Péter Hor­váth Stipendium für die junge ungarische Literatur) nevű ösztöndíj célja a legtehetségesebb pá­lya­­kez­dők, a már rendszeresen publi­káló, önálló kötettel rendelkező, 35 évesnél nem idősebb szer­­zők támoga­tá­sa, számukra egy évnyi nyu­godt munkakö­rül­­­­­­mények biztosítása, új művek megszületésének ösztönzése, a kiadott mű né­metor­szági meg­jelentetésének elősegítése. Már a jelöltek közé kerülni is óriási dicsőség, ez történt most a soproni Élő Csenge Enikő költővel. Az ösztöndíj összege az idei évtől nettó 7000 euróra emelkedett, a legjobb háromba bekerülő két másik szerző nettó 2000-2000 euróban részesül. Ezáltal a Horváth Péter-ösztöndíj a legnagyobb összegű független irodalmi támogatásnak számít.

Élő Csenge Enikő
Facebook / Vincze Márton

A díjazott a pénzjutalom mellett lehetőséget kap a Solitude Akadémia által biztosított egy­hónapos stuttgarti, valamint a Literarisches Colloquium Berlin (LCB) által felajánlott, jelentős összegű kü­lön ösztöndíjjal járó – ugyancsak egyhónapos – berlini alkotói tartózko­dásra is. A díjazottat mindezen túl a Stuttgarti Magyar Intézet szerzői est keretében mutatja be. Az ösztöndíjat az idén december 6-án, pénteken 17 órakor ünnepélyes keretek közt az Írók Boltjában adják át. A díjátadón felolvas a TOP 3 közé jutott három jelölt, akik nevét a Litera legkésőbb egy héttel az eredményhirdetés előtt hozza majd nyilvánosságra.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? A szerkesztőségünkkel szeretne közölni valamit? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: [email protected]

Kérjük válasszon:

Hozzásszólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Kultúra