Negyedik alkalommal ítélte oda a kuratórium a Bertók Lászlóról elnevezett költészeti díjat, amelyet ezúttal Rakovszky Zsuzsa Kossuth-díjas költő, író, műfordító veheti át eddigi életpályája elismeréseként december 5-én a pécsi Kodály Központban - tájékoztatták a szervezők az MTI-t.
Közleményük szerint Rakovszky Zsuzsa költészete párját ritkítóan konzekvens módon ragaszkodik saját eredeti alapkérdéseihez, problémáihoz. Versei költői indulásától máig az idő, az elmúlás, a véges, esendő és kisszerű emberi egzisztencia körülírásával, meg- és újrafogalmazásával kísérleteznek. A korábban „gondolati költészetnek” nevezett hagyományvonulat eredeti képviselőjeként művészete rokonítható a díj névadójának lírájával.
Az életműdíjas költő mellett idén is elismernek egy fiatal pályatársat is, a kisdíjat idén Pál Sándor Attila kapja akinek „költészete és irodalomszemlélete szintén közeli rokona Bertók Lászlóénak.
A soproni irodalomkedvelőknek van még egy jó hírünk: a szintén soproni Élő Csenge Enikő a Horváth Péter Ösztöndíj egyik várományosa.
A két éve 85 éves korában elhunyt Horváth Péter is Sopronban született, a Líceumban érettségizett. A kontrollingpápaként ismert üzletember a polgári hagyományokat, így a mecenatúrát is, épp olyan magas színvonalon űzte, mint a szakmáját. 2013-ban évi nettó hatezer euró támogatással fiatal magyar alkotók megsegítésére létrehozta a Horváth Péter irodalmi ösztöndíjat, de alapított díjat a kontrolling területén végzett, kiemelkedő és gyakorlatorientált tudományos munkáért is.
A Horváth Péter Ösztöndíj A Fiatal Magyar Irodalomért (Péter Horváth Stipendium für die junge ungarische Literatur) nevű ösztöndíj célja a legtehetségesebb pályakezdők, a már rendszeresen publikáló, önálló kötettel rendelkező, 35 évesnél nem idősebb szerzők támogatása, számukra egy évnyi nyugodt munkakörülmények biztosítása, új művek megszületésének ösztönzése, a kiadott mű németországi megjelentetésének elősegítése. Már a jelöltek közé kerülni is óriási dicsőség, ez történt most a soproni Élő Csenge Enikő költővel. Az ösztöndíj összege az idei évtől nettó 7000 euróra emelkedett, a legjobb háromba bekerülő két másik szerző nettó 2000-2000 euróban részesül. Ezáltal a Horváth Péter-ösztöndíj a legnagyobb összegű független irodalmi támogatásnak számít.
A díjazott a pénzjutalom mellett lehetőséget kap a Solitude Akadémia által biztosított egyhónapos stuttgarti, valamint a Literarisches Colloquium Berlin (LCB) által felajánlott, jelentős összegű külön ösztöndíjjal járó – ugyancsak egyhónapos – berlini alkotói tartózkodásra is. A díjazottat mindezen túl a Stuttgarti Magyar Intézet szerzői est keretében mutatja be. Az ösztöndíjat az idén december 6-án, pénteken 17 órakor ünnepélyes keretek közt az Írók Boltjában adják át. A díjátadón felolvas a TOP 3 közé jutott három jelölt, akik nevét a Litera legkésőbb egy héttel az eredményhirdetés előtt hozza majd nyilvánosságra.