Magyarország melyik oldalra áll, ha újra leereszkedik a vasfüggöny?

A Trump és Zelenszkij közti vitának történelmi következményei lehetnek - mondja az elemző.

„Gyomorból azt érzi az ember, hogy mégis történelmi fordulóponttal fenyeget ez az Ovális irodából közvetített sajtótájékoztató és később a tárgyalás idő előtti megszakítása, az ukrán delegáció távozása” - írta Feledy Botond politológus, elemző a Facebookon .

Valódi hírek Sopronból és környékéről! Légy az enyugat.hu támogatója!
Támogatom

Mint ismert, pénteken elmaradtak a tényleges tárgyalások az amerikai elnök és az ukrán miniszterelnök között, miután egy nyilvános beszélgetésen heves szócsata alakult ki köztük, amibe J. D. Vance, Trump alelnöke is beszállt. A vita következtében Zelenszkij távozott a Fehér Házból.

Trump és Zelenszkij a Fehér Ház Ovális Irodájában
Forrás: Facebook / Botond Feledy

A történtek után Európa vezetői sorra álltak ki Zelenszkij mellett, a magyar kormány viszont Trump békevágyát hangoztatta, Szijjártó Péter külügyminiszter nagyszerű pillanatnak nevezte a történteket.

Feledy Botond szerint Zelenszkij láthatóan nehezen tartóztatta magát. „Az ukránok három év védekezés után joggal érzik, hogy az Európát és benne Magyarországot is már többször legyaluló birodalom ellen küzdenek, saját vérükkel, mások fegyverével, mindannyiunk érdekében. Hogy azért kapnak segítséget, mert ezt még az európai fővárosokban is sokfelé tudják. Most igazán. Amit ma Ukrajnában lehet megállítani az orosz agresszión, azt holnap még költségesebb a teljes NATO-orosz vonalon megállítani” - írta.

Arra is felhívta a figyelmet,hogy a Trumpnál is keményebben fogalmazó J. D. Vance-szel még akár 8 éve lehet a világnak, ha Trump után sikeres kampányt indít, vagy ha Trump a hivatali négy évét valamilyen okból nem töltené ki.

Kiemelte, hogy Európában félelmet keltett Trump viselkedése, és az, hogy ennyire látványosan vette át az oroszok kommunikációját. És arra is, hogy Magyarország azon kevesek közé állt, akik Trump viselkedését üdvözölték. Kijelentette, "ha most lenne új vasfüggöny Európában, a magyar kormány egyértelmű, hogy melyik oldalra gondolja az országot" .

A politológus kifejtette, ha lesz is megállapodás akár Kijev és Washington, vagy Trump és az EU között, azért ez már egy radikálisan másik világ, ahol egy durván felbátorított Oroszország éppen hazánk egyik szomszédját akarja elfoglalni. Hozzátette, amit Trump megengedhet Oroszországgal szemben Amerikából, azt a régiónk nem kockáztathatja meg Kelet-Európában, mert Putyin túl sok egyezményt megszegett már.

Mi tesszük hozzá, hogy közben formálódik egy európai összefogás, ami a katonai erő növeléséről is szól, ezekre a tárgyalásokra azonban Magyarországot nem hívták meg. Így nem kétséges, hogy a formálódó új vasfüggöny melyik oldalára kerülünk.

Ez a tartalom a szombathelyi központú Nyugat.hu és a soproni központú Enyugat.hu együttműködése nyomán jött létre. Támogasd a független helyi újságírást!
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? A szerkesztőségünkkel szeretne közölni valamit? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: [email protected]

Kérjük válasszon:

Hozzásszólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Közélet