Az Országgyűlés hétfőn elfogadta az Alaptörvény 15. módosítását, amely számos, hetek óta vitatott és tüntetések által övezett változtatást vezet be – többek között a Pride betiltásának lehetőségét és az állampolgárság felfüggesztését.
A módosítás legnagyobb visszhangot kiváltó eleme a gyülekezési jog korlátozása: „Minden gyermeknek joga van a megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődéséhez szükséges védelemhez és gondoskodáshoz. Ez a jog – az élethez való jog kivételével – minden más alapvető jogot megelőz” – áll a most megszavazott Alaptörvény-módosításban. Ez gyakorlatilag a Pride rendezvények ellehetetlenítését jelenti.
Az Alaptörvénybe bekerült az is, hogy az ember vagy férfi vagy nő, amit a Fidesz szerint a „természetes rend” védelme indokol. „A biológiai nem rögzítettsége biztosítja a társadalom egészséges fejlődését és az alapvető közösségi normák fennmaradását” - írták a javaslatban.
Új elem a készpénzhez való jog védelme is: ezentúl alkotmányos szinten garantálják, hogy bárki készpénzben is fizethessen. A Fidesz szerint ez a gazdasági önrendelkezés fontos biztosítéka.
Az Alaptörvény kábítószer-ellenes passzussal is bővült, amely szigorúan tiltja a drog előállítását, használatát és népszerűsítését. Az indoklás szerint a módosítás „egyértelművé teszi, hogy Magyarország a közegészség, a közbiztonság és a jövő generációinak védelme érdekében határozottan fellép a drogok legalizálásával szemben” .
Sok vitát váltott ki az a rendelkezés is, amely lehetővé teszi a magyar állampolgárság felfüggesztését, ha valaki kettős állampolgár, és a magyar közrendre vagy nemzetbiztonságra veszélyt jelent. Jogászok szerint ez nemcsak jogilag értelmezhetetlen, de nemzetközi példája sincs.
A települések önvédelmi jogát is beemelték az Alaptörvénybe, ami lehetőséget ad arra, hogy a falvak és városok korlátozzák a beköltözést vagy az ingatlanvásárlást a helyi identitás védelme érdekében.
Végül a kormány veszélyhelyzeti mozgásterét is újraszabályozták: továbbra is harminc napra hirdethet veszélyhelyzetet, és az Országgyűlés kétharmados többsége legfeljebb 180 napra hosszabbíthatja azt meg - írja a Telex .