A DK-ból kizárt Leel-Őssy megalapította a Duna Pártot

Leel-Őssy ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a Duna Párt nem a Tisza ellenében jött létre.

Hivatalosan is bejegyezték a Duna Pártot, amely a közel kétszáz magyarországi párt között a legújabb politikai formáció - derült ki a hvg.hu cikkéből. A párt május 5-én került jogerősen nyilvántartásba, de az alapítás folyamata már januárban elindult. A kezdeményezés élére Leel-Őssy Gábor állt, akit korábban a Demokratikus Koalícióból zártak ki, miután nyilvánosan bírálta Gyurcsány Ferencet és távozását követelte a párt éléről.

Valódi hírek Sopronból és környékéről! Légy az enyugat.hu támogatója!
Támogatom

A Duna Párt körül már tavaly ősszel élénk találgatások indultak. Magyar Péter, a Tisza Párt vezetője akkor arról beszélt, hogy ellenzéki politikusok egy része – köztük állítása szerint párbeszédesek, momentumosok és MSZP-s képviselők – „Duna Párt vagy Egyesület néven” olyan szerveződést készülnek létrehozni, amely szerinte a Tisza Párt gyengítését szolgálná. A politikusok, akiket név szerint is említett – például Karácsony Gergely, Hadházy Ákos vagy Hajnal Miklós – azonban határozottan cáfolták, hogy ilyen terv létezne.

A Duna Párt végül nem Magyar Péter által említett szereplők, és nem is a trombitásként ismert Szabó Bálint nevéhez köthetően alakult meg, hanem Leel-Őssy Gábor vezetésével, aki a Blikknek úgy nyilatkozott:

A célunk az volt, hogy megelőzzük őket, és ezzel a névvel már ne tudják gyengíteni a Tisza esélyeit. Teljesen nyilvánvaló, hogy jelen pillanatban csak a Tisza Pártnak van esélye leváltani a kormányt, minden máshova leadott szavazat ezt gyengíti.

Leel-Őssy ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a Duna Párt nem a Tisza ellenében jött létre, sőt: „A Duna Párt egyértelmű célja a kormányváltás, ha ez a Tisza segítését jelenti, akkor készen állunk rá, de ha kell, felhívjuk a figyelmet arra, ha azt látjuk, nem jó irányba mennek a dolgok.”

Ugyanakkor a pártelnök szerint a Duna Párt azoknak is alternatívát nyújthat, akik „a Tiszából kiábrándultak”, miközben továbbra is kiállnak az EU-tagság és a demokratikus értékek mellett. A jövőbeli választási szerepvállalással kapcsolatban Leel-Őssy egyelőre óvatosan fogalmazott, konkrétumokat nem árult el, de leszögezte: „A Duna nem bizniszpárt, hanem a demokrácia őrzője kíván lenni, ezért nem is trombitaversenyt, hanem párbeszédet hirdetünk.”

A párt hosszú távra tervez, és elsődleges célja, hogy 2026 után egy olyan demokratikus környezet jöjjön létre Magyarországon, ahol – ahogy Leel-Őssy fogalmazott – „megfér egymás mellett a Duna és a Tisza” .

Ez a tartalom a szombathelyi központú Nyugat.hu és a soproni központú Enyugat.hu együttműködése nyomán jött létre. Támogasd a független helyi újságírást!
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? A szerkesztőségünkkel szeretne közölni valamit? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: [email protected]

Kérjük válasszon:

Hozzásszólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Közélet