Az Európai Parlament szerdai plenáris ülésén sürgős vitát rendez Magyarország új, az átláthatóságinak nevezett törvényjavaslatról – mondta az Euronewsnak Tineke Strik, a Parlament magyarországi jelentéstevője. A jogszabály, amelyet a Fidesz múlt héten nyújtott be, listázná a külföldről finanszírozott médiumokat és civil szervezeteket, és büntetést is kilátásba helyezne, ha külföldi beavatkozás gyanúja merül fel.
Strik szerint a kezdeményezést jelentős parlamenti frakciók is támogatják, különösen azok, amelyek nemrég Budapesten jártak a LIBE bizottság tényfeltáró missziója keretében. „Mindannyian nagyon-nagyon aggódunk a jelenlegi, a jogállamiság folyamatos visszalépése miatt, és ez az új törvényjavaslat nagyban hozzájárul ehhez” – mondta a holland zöldpárti képviselő.
A képviselő hozzátette: „A napirend megnyitásakor plenáris vitát fogok kérni, és nagyon bízom benne, hogy meglesz a többség, így valószínűleg holnap, késő délután lesz vita.” A politikus úgy véli, a törvény a civil társadalom további gyengítéséhez vezethet. „Nagyon aggódunk amiatt, hogy ez aláássa majd az összes kritikus hangot, ami még életben van Magyarországon. És ez lehet az utolsó lépés az újságírók, a civil társadalom összeomlása felé, amelyik kritikával illeti ezt a kormányt.”
A vitát az Európai Parlamentben az összes főbb frakció támogatja, kivéve a Patrióták Európáért, az Európai Konzervatívok és Reformerek, valamint a Szuverén Nemzetek Európája képviselőcsoportjait. Ez a széleskörű politikai egyetértés is jelzi, hogy Brüsszelben komolyan veszik a magyarországi jogállamiság helyzetét.