A jövő évi költségvetés vesztesei az önkormányzatok

Karácsony Gergely szerint a jövő évi költségvetés tervezete "egy teljes padlássöprés az önkormányzatokra nézve".

Karácsony Gergely szerint Magyarország összes települését hátrányosan érinti a helyi iparűzési adók egy részének átcsoportosítása a központi költségvetésbe, az intézkedés legnagyobb vesztese pedig Budapest.

Valódi hírek Sopronból és környékéről! Légy az enyugat.hu támogatója!
Támogatom

A főpolgármester erről az Önkormányzatok Nemzeti Együttműködési Tanácsa hétfői ülése után tartott sajtótájékoztatón beszélt, ahol Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke azt mondta, a Versenyképes járások program ugyancsak nem segíti a településeket .

A sajtótájékoztatón Karácsony Gergely úgy fogalmazott, hogy a jövő évi költségvetés tervezete

"egy teljes padlássöprés az önkormányzatokra nézve".

A főpolgármester, a Budapesti Önkormányzatok Szövetségének elnöke szerint az önkormányzatok három szempontból is vesztesei lesznek a következő büdzsének : az állam által biztosított normatíva reálértéken csökkenni fog, a nominálisan egyszázalékos emelkedés reálértékét pedig az infláció emészti fel, emellett húsz százalékkal emelkedik jövőre az iparűzési adóból elvont, a szolidaritási adóalapba kerülő összeg.

A főpolgármester úgy vélekedett: az iparűzési adó megemelése könnyebbséget jelenthetne az önkormányzatok számára, de azt teljesen elvonják a településektől, hogy az állam újraossza azt a Versenyképes járások programban. Szerinte ezek az összegek jobb helyen lennének azoknál az önkormányzatoknál, amelyek azt megtermelték.

Karácsony Gergely úgy vélekedett, hogy

Magyarországon ma nincs olyan önkormányzat, amely ne lenne vesztese a kormányzati intézkedéseknek

, de a legnagyobb vesztes megint Budapest. A fővárosnak jövőre százmilliárd forintot kellene befizetnie saját, az iparűzési adóból keletkező bevételei után.

Az új intézkedések következtében az önkormányzatoknak duplán kell adózniuk az állam felé - hangsúlyozta a főpolgármester, emlékeztetve arra, hogy másfél éve pert indítottak a szolidaritási adó mértéke miatt, amit megnyertek, a Fővárosi Ítélőtábla határozatával pedig az Alkotmánybíróság is egyetértett. A táblabíróság megállapítása szerint az iparűzési adó egy részének elvonása a központi kölségvetésbe a működésképtelenség állapotába hozhatja a Fővárosi Önkormányzatot.

Karácsony Gergely közlése szerint a per folytatódik, és bíznak a bíróság ítéletében, mert csak az garantálhatja, hogy a fővárosban továbbra is működtetni tudják a közszolgáltatásokat.

Gémesi György a sajtótájékoztatón rámutatott arra, hogy jövőre a nominálérték számításával mindössze egy százalékkal emelkedik az állami támogatások mértéke, amit veszteségként értékelt. Gödöllő polgármestere emellett komoly tehernek nevezte az iparűzési adó elvonásának többletét, ami a szolidaritási adóalaphoz kerül , és 50-60 milliárd forintot jelent. Idén országosan 307 milliárd forintot tett ki a szolidaritási adó, ami 350-360 milliárdra emelkedik - hangsúlyozta.

A Versenyképes járások program ugyancsak 65 milliárd forinttal emeli meg az önkormányzatok adóterheit - tette hozzá. Gémesi György szerint a jövő évi büdzsé nemhogy többletet nem jelent, hanem reálérték-csökkenést eredményez.

Ez a tartalom a szombathelyi központú Nyugat.hu és a soproni központú Enyugat.hu együttműködése nyomán jött létre. Támogasd a független helyi újságírást!
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? A szerkesztőségünkkel szeretne közölni valamit? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: [email protected]

Kérjük válasszon:

Hozzásszólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Közélet