Amikor a kőbányai panelházak közül kikandikált a szovjet MiG-15-ös vadászgép

Az 1960-as és az 1970-es években kicsit más volt a panelprogram.

1971-et írtunk, amikor a kőbányai Rottenbiller parkban feltűnt egy MiG-15-ös vadászgép, rajta a hosszútávú repülésekhez használt póttartályokkal együtt. Bár ma már bizarr vagy épp megmosolyogtató a látvány, mégsem volt egyedi az eset, több városban is a közterek díszei lettek a leselejtezett gépek.

Miért raktak egy vadászgépet a lakótelepi parkba?

Valódi hírek Sopronból és környékéről! Légy az enyugat.hu támogatója!
Támogatom

A Rottenbiller parkban kiállított MiG-15-ös a Magyar Néphadsereg kötelékében szolgált, de a modernebb MiG-21-esek érkezésével feleslegessé vált. Az oldalszáma, az „1971” nem az eredeti azonosítója volt, csak a kiállítás évét örökítette meg. A kiállítással pedig egy csapásra több legyet ütött agyon a párt.

Egyrészt a lakosság - és közülük is inkább a gyerekek és a fiatalok - így testközelből ismerkedhetett meg a szovjet haditechnika vívmányaival, másrészt a mögöttes elképzelések között a honvédelmi nevelés erősítése is megjelent, na meg a propaganda, hogy ezzel is demonstrálják a keleti blokk katonai erejét és technológiai fejlettségét.

Azonban volt egy harmadik ok is, ami a többihez képest sokkal banálisabbnak nevezhető, ugyanakkor a tény, hogy ez egy elég költséghatékony módja volt a leselejtezett, ám látványos hadi eszközök újrahasznosításának. Az ilyen kiállítások amúgy is a szocialista-rendszer vizuális kultúrájának és közterületi esztétikájának szerves részét képezték.

Nem volt példa nélküli

Magyarországon az 1960-as évek végén és az 1970-es évek elején több helyen is kiállították a leselejtezett katonai gépeket. Jutott belőlük a parkokba, játszóterekre, közterekre, de még iskolák udvarára is. Kőbányán a Rottenbiller parkba, Baracs-Kisapostagon a városi sportrepülőtér bejáratához – ez ma már az elhunyt repülők és ejtőernyősök emlékét őrzi –, Békéscsabán pedig a 44-es út mellé a helyi repülőtér területére egy-egy MiG-15-ös, vagy annak valami variánsa.

De ez volt az oka annak is, hogy 1964-ben egy Liszunov Li-2-es gép tűnt fel Szombathelyen, erről az esetről korábban ITT írtunk. Aki pedig MiG-15-ösöket szeretne látni, annak érdemes felkeresnie a Szolnoki Repülőgépmúzeumot, amit ma már RepTárnak hívnak, vagy Firkó Jánost Kiskőrösön, aki a kertjében állított ki egy ilyen gépet.

Ez a tartalom a szombathelyi központú Nyugat.hu és a soproni központú Enyugat.hu együttműködése nyomán jött létre. Támogasd a független helyi újságírást!
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? A szerkesztőségünkkel szeretne közölni valamit? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: [email protected]

Kérjük válasszon:

Hozzásszólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Közélet