Budai Ilona-termet avatnak a Soproni Egyetem pedagógiai karán

Így tisztelegnek a kar Kossuth- és Nemzet Művésze díjas, aranydiplomás egykori hallgatója, címzetes egyetemi docense emléke előtt, halála első évfordulóján.

A Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Karán csütörtökön 11 órakor avatják a Budai Ilona-termet, és tisztelegnek a kar Kossuth- és Nemzet Művésze díjas, aranydiplomás egykori hallgatója, címzetes egyetemi docense emléke előtt.

Valódi hírek Sopronból és környékéről! Légy az enyugat.hu támogatója!
Támogatom

Budai Ilona egy Felpéchez közeli tanyán született, Győr-Sopron vármegyében. Első sikerét az 1968-as Ki mit tud? és a Nyílik a rózsa című vetélkedőn aratta, majd az 1970-es Röpülj páva országos népdalversenyen az első díj mellett elnyerte Kodály Zoltánné különdíját is. 1971-ben szerzett diplomát a soproni óvónőképzőben - a Benedek-kar elődjében -, majd elvégezte a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolát is.

1978-ban jelent meg első önálló nagylemeze. Az 1970-es évek közepétől gyűjtött a környező országok magyarlakta vidékein népdalokat és népmeséket. 2001-ben készült első mesekazettája gyermekeknek, majd egy felnőtteknek szóló kazetta is. 1995-ben jelent meg első CD-albuma.

Magával ragadó, a magyar népi kultúra hiteles továbbörökítését szolgáló előadóművészete és értékteremtő pedagógiai munkája példamutató. Életének fő célja volt elültetni azt a lelkiséget az emberek szívében, amit a népdalok hordoznak – a hitet, az emberséget, a hazaszeretetet és a hűséget - írja róla a Soproni Egyetem.

Halálának első évfordulóján, december 12-én a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógia Karán termet neveznek el róla. Az avató ünnepségen egy installációként megjelenő emléksarokban helyet kapnak díjai mellett emléktárgyai - fellépő ruhái, kazettái, CD-k, könyvkiadványai, és meghallgathatók az általa énekelt népdalai és saját gyűjtésű meséi is.

Az avatón Kiss László, Béres Ferenc- és Aranypáva-díjas népzenész, Budai Ilona tanítványa emlékezik, és kobozzal kísért éneke példaként állítja a hallgatóság elé azt a közvetlen kapcsolatot, mely mester és tanítványa között a hosszú évek során a zenei kötelék által szorossá válhatott.

Budai Ilona méltatását, életrajzát Csillag Jázmin végzős benedekes óvodapedagógus hallgató ismerteti. Átadják a kar hallgatói és oktatói által a projekthéten kitalált és megvalósított MuzsiKaLandot is, ami egy ismeretterjesztő, innovatív zenei kalandjáték a soproni középiskolák, gimnáziumok, zeneiskolák részére. A játék során sok más Sopronhoz kötődő muzsikussal együtt Budai Ilonát is megismerhetik a fiatalok.

A teremavató ünnepséget a Budai Ilona Népdaléneklési Találkozó győzteseinek, a Kenderkóc énekegyüttes karácsonyváró műsora zárja, felkészítő tanáruk Horváth Krisztina.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? A szerkesztőségünkkel szeretne közölni valamit? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: [email protected]

Kérjük válasszon:

Hozzásszólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Kultúra