Lélegzetvisszafojtva nézik a városok, mit kavar a kormány az iparűzési adóval

A legfontosabb bevételeik vannak veszélyben.

„A küldött kérdésekre az erre vonatkozó konkrét jogszabály megjelenését és megismerését követően tudunk érdemben választ adni.”

Valódi hírek Sopronból és környékéről! Légy az enyugat.hu támogatója!
Támogatom

Ez a mondat érkezett Kéner Balázstól, a szombathelyi önkormányzat kommunikációs vezetőjétől azon kérdéseinkre válaszul, melyeket az iparűzési adórendszer-átalakítás kapcsán küldtünk el a városvezetésnek.

Valójában nem csodálkozunk a szombathelyiek kivárásán, mert az elmúlt napokban olybá tűnt, mintha maga a kormány sem tudná, pontosan hogyan alakítja át a rendszert.

Az biztos, hogy valami változni fog, és nem is kicsit.

A közelmúltban többször is megírtuk , hogy a helyi iparűzési adó (HIPA) sok település legfontosabb bevételi forrása. Ahogy Balaicz Zoltán zalaegerszegi polgármester fogalmazott lapunknak:

„Olyan mozgásteret biztosít az adott önkormányzatoknak, amelyek biztosítják a városüzemeltetés és a városfejlesztés mellett a lakók komfortérzetének jobbá tételét is.”

A 2024-es számok az önkormányzatok előrejelzései alapján - Kattintson a képre a nagyításhoz!
Józing Antal

Hogy a nagyságrendeket érzékeltessük: Győr esetében éves szinten közel 30 milliárd forint érkezik ebből a forrásból, Szombathelyen több mint 11 milliárd, Zalaegerszegen 7,3 milliárd.

A kormány eddig a szolidaritási adóval „pumpolta meg” a gazdagabb önkormányzatokat - Szombathely 3,6 milliárdot fizet be idén e címen a központi költségvetésnek -, és most valami új van készülőben.

A Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter hétfőn jelentette be , hogy jövő januártól minden magyarországi járás garantált éves fejlesztési forráshoz jut a területfejlesztési alapból, amit az iparűzési adó 2025. évi többletével töltenék fel.

Ez azt jelenti, hogy a 2024-es szintig az önkormányzatok az iparűzési adójukat ugyanúgy megkapják, ám ami e felett lesz, azt központilag elvonják, és erre a többletre pályázhatnak majd a járások, jellemzően 250 milliós összeggel.

Az átalakítás szándékát megerősítette Varga Mihály pénzügyminiszer, viszont Tállai András, ugyanennek a minisztériumnak az államtitkára kedden a parlamentben azt közölte , hogy nem született az ügyben végleges döntés.

Közben az is kiderült, hogy a nagyvárosok fideszes polgármesterei sincsenek elragadtatva az ötlettől , amely kimondatlanul is tovább szűkítené a települések politikai és gazdasági mozgásterét.

A szombathelyi városvezetéstől azt kérdeztük egyébként, hogyan érintené a város költségvetését, ha 2024-es szintre fagyasztanák be a HIPA-bevételeket. Azt is szerettük volna megtudni, hogy a város is pályázhat-e majd a járási pénzekre, illetve hogy mindezek után mi történik a szolidaritási adóval.

Úgy tűnik, hogy rajtunk kívül a települések is szeretnének végre tiszta választ kapni ezekre kérdésekre.

Ez a tartalom a szombathelyi központú Nyugat.hu és a soproni központú Enyugat.hu együttműködése nyomán jött létre. Támogasd a független helyi újságírást!
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? A szerkesztőségünkkel szeretne közölni valamit? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: [email protected]

Kérjük válasszon:

Hozzásszólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Közélet