Ma van a világrengető reformáció napja

A soproni evangélikusok és reformátusok közösen ünnepelnek.

Luther Márton a hagyomány szerint 1517. október 31-én kiszögezte 95 tételét a wittenbergi vártemplom kapujára, tiltakozó leveleket írt a búcsúcédulák árusítása miatt püspökének, mindezzel pedig kezdetét vette a reformáció. Hajlamosak vagyunk csak a történelmi vagy vallástörténeti eseményt látni ebben, holott világrengető folyamatokat indított el. Nem véletlen, hogy az európai középkor végének és az újkor kezdetének tekintik.

Valódi hírek Sopronból és környékéről! Légy az enyugat.hu támogatója!
Támogatom

A soproniak számára fontos, hogy ez a mindent átalakító folyamat Magyarországon Sopronban jelent meg először. Itt alakult az első szervezett evangélikus gyülekezet, s ennél is előbb az evangélikus iskola.

Luther jobbítani akart, a pápa és a főpapok hatalmát bírálta, a hívőket Jézushoz akarta közelebb vinni. Tanaival hitújító lett, és új vallást teremtett, a reformáció pedig átrajzolta Európa kulturáját, iskolarendszerét, politikáját, megváltoztatta az emberek gondolkodásmódját. A reformációra a katolikus egyház az ellenreformációval válaszolt, s egy olyan versengés kezdődött, ami gyakorlatilag ma is tart, de jót tett a világgal.

A reformáció soproni eseményei is megmutatják, mennyire szüksége volt a keresztényeknek a megújulásra.

Christtof Peck soproni plébános feljelentette Kristóf ferences szerzetest, mert az evangélikus tanokat hirdetett a szószékről. A feljelentés hatására II. Lajos király vizsgálatot rendelt el 1524-ben a Sopronban elharapódzó lutheránus "tévtanok" miatt. A királyi biztos megállapította, hogy a soproni polgárok lutheránus könyveket birtokolnak, s tartalmukról még beszélgetnek is. Nyilvános helyen, például az ivóban. Botrányos. A vizsgálatot követte a királyi szigor: be kellett szolgáltatni az eretneknek titulált írásokat és könyveket, s azokat nyilvánosan el is égették a Fő téren. De akkor már késő volt. Az új tanokat nem lehetett rendelettel betiltani. Hiába jelentette később a város jegyzője, hogy Peter Kalbermatter nyíltan a protestantizmus szellemében prédikált a Szent Mihály-templomban, a XVI. században dúló vallásháborúkat lezáró 1555-ös augsburgi vallásbéke megteremtette a lehetőséget az evangélikus felekezet számára is a szabad vallásgyakorlásra. A lutheránus tanok a városi polgárok körében gyorsan terjedtek. Amikor Simon Gerengel 1565-ben megjelent Sopronban, s a Szent Mihály-templom szószékéről Luther szellemében beszél, hihetetlen sebességgel vált a város evangélikussá. A soproniak 85-90 százaléka tért át az új hitre. A Szent János-kápolna és a ferences templom kivételével a város valamennyi templomában evangélikus istentiszteleteket is tartottak.

A soproni protestánsok szokásaiknak megfelelően közös istentiszteleten ünneplik a reformáció napját. A református templomban csütörtökön 18 órakor kétnyelvű, úrvacsorás istentiszteletet tartanak. Igét hirdet Somogyvári Flóra evangélikus lelkész.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? A szerkesztőségünkkel szeretne közölni valamit? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: [email protected]

Kérjük válasszon:

Hozzásszólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Közélet