Luther Márton a hagyomány szerint 1517. október 31-én kiszögezte 95 tételét a wittenbergi vártemplom kapujára, tiltakozó leveleket írt a búcsúcédulák árusítása miatt püspökének, mindezzel pedig kezdetét vette a reformáció. Hajlamosak vagyunk csak a történelmi vagy vallástörténeti eseményt látni ebben, holott világrengető folyamatokat indított el. Nem véletlen, hogy az európai középkor végének és az újkor kezdetének tekintik.
A soproniak számára fontos, hogy ez a mindent átalakító folyamat Magyarországon Sopronban jelent meg először. Itt alakult az első szervezett evangélikus gyülekezet, s ennél is előbb az evangélikus iskola.
Luther jobbítani akart, a pápa és a főpapok hatalmát bírálta, a hívőket Jézushoz akarta közelebb vinni. Tanaival hitújító lett, és új vallást teremtett, a reformáció pedig átrajzolta Európa kulturáját, iskolarendszerét, politikáját, megváltoztatta az emberek gondolkodásmódját. A reformációra a katolikus egyház az ellenreformációval válaszolt, s egy olyan versengés kezdődött, ami gyakorlatilag ma is tart, de jót tett a világgal.
A reformáció soproni eseményei is megmutatják, mennyire szüksége volt a keresztényeknek a megújulásra.
Christtof Peck soproni plébános feljelentette Kristóf ferences szerzetest, mert az evangélikus tanokat hirdetett a szószékről. A feljelentés hatására II. Lajos király vizsgálatot rendelt el 1524-ben a Sopronban elharapódzó lutheránus "tévtanok" miatt. A királyi biztos megállapította, hogy a soproni polgárok lutheránus könyveket birtokolnak, s tartalmukról még beszélgetnek is. Nyilvános helyen, például az ivóban. Botrányos. A vizsgálatot követte a királyi szigor: be kellett szolgáltatni az eretneknek titulált írásokat és könyveket, s azokat nyilvánosan el is égették a Fő téren. De akkor már késő volt. Az új tanokat nem lehetett rendelettel betiltani. Hiába jelentette később a város jegyzője, hogy Peter Kalbermatter nyíltan a protestantizmus szellemében prédikált a Szent Mihály-templomban, a XVI. században dúló vallásháborúkat lezáró 1555-ös augsburgi vallásbéke megteremtette a lehetőséget az evangélikus felekezet számára is a szabad vallásgyakorlásra. A lutheránus tanok a városi polgárok körében gyorsan terjedtek. Amikor Simon Gerengel 1565-ben megjelent Sopronban, s a Szent Mihály-templom szószékéről Luther szellemében beszél, hihetetlen sebességgel vált a város evangélikussá. A soproniak 85-90 százaléka tért át az új hitre. A Szent János-kápolna és a ferences templom kivételével a város valamennyi templomában evangélikus istentiszteleteket is tartottak.
A soproni protestánsok szokásaiknak megfelelően közös istentiszteleten ünneplik a reformáció napját. A református templomban csütörtökön 18 órakor kétnyelvű, úrvacsorás istentiszteletet tartanak. Igét hirdet Somogyvári Flóra evangélikus lelkész.