Az ismert történet szerint, ha egy békát forró vízbe dobnak, az azonnal kiugrik, mert érzi a veszélyt. Ha viszont hideg vízbe helyezik, amelyet lassan melegítenek, a béka nem veszi észre a fokozatos hőmérsékletemelkedést, és végül szép békésen megfő, mert túl későn reagál a változásra.
Ez a metafora jutott eszembe a Transparency International Magyarország és Francia Intézet által közösen rendezett kerekasztal-beszélgetésen, amelyet az utóbbi helyszínen tartottak.
Az eseményre mindegy félszázan voltak kíváncsiak.
Az előadóterem asztalánál Alexandra Colineau tényfeltáró újságíró, az „Affaires sensibles” című magazinműsor egyik készítője, Inès Bernard , az Anticor nevű francia antikorrupciós szervezet munkatársa, Bodoky Tamás , az Átlátszó főszerkesztője és Polyák Gábor tanszékvezető egyetemi tanár, a Mérték Médiaelemző Műhely vezetője foglalt helyet. A mintegy másfél órás beszélgetést Martin József Péter , a TI Magyarország ügyvezetője moderálta.
Azt, aki ismeri a magyar médiaviszonyokat, nagy meglepetés nem érte az elhangzottak kapcsán, hiszen ebben élünk.
Ami igazán megdöbbentőre sikerült, az a francia vendégek helyzetjelentése.
Persze, ott sem fenékig tejfel az élet, arrafelé is ezerrel nyomul a populizmus, önjelölt milliárdosok vásárolják fel a sajtóorgánumokat és ott sem mennek a szomszédba egy kis korrupcióért a politikusok.
De ezzel együtt is mellbevágó, hogy mind a két francia vendég arról számolt be, hogy náluk összességében javult a média helyzete, egyre többen érdeklődnek az oknyomozó anyagok iránt és egyre szabadabbak a működésük körülményei.
Alexandra Colineau arról mesélt, hogy ő legtöbbet az állami médiának dolgozik, ami nemcsak a teljes függetlenséget, de a stabil anyagi hátteret is jelenti. Műsorában korrupt politikusokat, csaló cégeket buktat le, érzékeny társadalmi jelenségeknek megy utána.
Merthogy Franciaországban úgy tartják, hogy a hiteles információhoz való hozzájutás a közjó része, mint teszem azt az úthálózat, az oktatás vagy az ivóvíz, ezért az állam sokat áldoz erre a célra, beleértve az iskolai oktatást, ahol igyekeznek a diákokat felkészíteni a dezinformáció elleni harca is.
Alexandra Colineau egy-egy témán akár fél évet is dolgozik, hogy aztán a műsoráról beszéljen a fél ország.
Persze, eddig is tudtuk, hogy valami nem okés abban az országban, ahol a közmédia betegesen harsogja a kormánypropagandát és az orosz narratívát, ahol gátlástalanul mennek milliárdok a baráti médiákhoz, ahol Szuverenitásvédelmi Hivatallal fenyegetik a kritikus sajtót, de hogy milyen messzire sodródtunk az európai fővonaltól, azzal most nagyon keményen szembesültünk a Francia Intézetben.
Egy magyar médiaállapotokkal kapcsolatos kérdésre a franciák azt mondták, nagy meglepetés nem érte őket az este, esetleg néhány érdekes részletre csodálkoztak rá.
Mi pedig úgy éreztük magunkat, mint a békák abban a bizonyos forró vízben. Szép lassan megfőttünk, és az is kérdés, ki lehet-e mászni a fazékból.